Dračí lodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dračí lodě
závod dračích lodí

závod dračích lodí

Nadřazené odvětví
Vodní sporty
Disciplíny
muži, ženy, mix
250, 500, 1000, 2000 m
Vrcholné soutěže
Mezinárodní federace
Název: Mezinárodní federace dračích lodí (IDBF)
Založena: 24. červen 1991
Web: www.idbf.org
Národní svaz
Název: Česká asociace dračích lodí (ČADL)
Založen: 1997
Web: dragonboat.cz

Dračí lodě je sportovní disciplína jezdců na dračích lodích, které se vyznačují typickými dračími hlavami na špici lodě a jejich celkovým zbarvením. Novodobá zmínka o sportu se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu, odtud se sport rozšířil do celého světa.

K roku 2007 se této disciplíně aktivně věnovalo přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Od roku 1995 Mezinárodní federace dračích lodí International Dragon Boat Federation (IDBF) pořádá oficiální Mistrovství světa i Mistrovství Evropy. Na letních olympijských hrách 2008 v Pekingu se připravovalo zařazení dračích lodí do programu olympijských her.

Tento sport je jedním z nejtýmovějších sportů na světě, jestliže zvážíme, že na lodi se nachází 22 aktivních členů posádky, na rozdíl třeba od fotbalu, kde je jich o polovinu méně. Loď s plnou posádkou může dosahovat i přes dvě tuny, to je jako velký off-road. Tento sport využívají mnohé firmy při teambuildingu.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Závodí se v drahách na vzdálenosti 200, 500, 1 000, 2000 a 5 000m. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i mix).

Před několika lety vyhráli Češi mistrovství světa - a to jak v mužské, tak i ženské kategorii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]