Přeskočit na obsah

Dračí lodě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dračí lodě
závod dračích lodí
Nadřazené odvětví
Vodní sporty
Disciplíny
muži, ženy, mix
250, 500, 1000, 2000 m
Mezinárodní federace
NázevMezinárodní federace dračích lodí (IDBF)
Založena24. červen 1991
Webwww.idbf.org
Národní svaz
NázevČeská asociace dračích lodí (ČADL)
Založen1997
Webdragonboat.cz

Dračí lodě je sportovní disciplína jezdců na dračích lodích, které se vyznačují typickými dračími hlavami na špici lodě a jejich celkovým zbarvením. Novodobá zmínka o sportu se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hongkongu, odtud se sport rozšířil do celého světa.

Rok 1997 je úplný počátek historie dračích lodí v České republice. Na podzim onoho roku se v Praze objevila první loď, začalo se trénovat a vnikl Pražský klub dračích lodí.

K roku 2007 se této disciplíně aktivně věnovalo přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa. Od roku 1995 Mezinárodní federace dračích lodí International Dragon Boat Federation (IDBF) pořádá oficiální Mistrovství světa i Mistrovství Evropy. Na letních olympijských hrách 2008 v Pekingu se připravovalo zařazení dračích lodí do programu olympijských her.

Tento sport je jedním z nejtýmovějších sportů na světě, jestliže zvážíme, že na lodi se nachází 22 aktivních členů posádky, na rozdíl třeba od fotbalu, kde je jich o polovinu méně. Loď s plnou posádkou může dosahovat i přes dvě tuny, to je jako velký off-road. Tento sport využívají mnohé firmy při teambuildingu.

Závodí se v drahách na vzdálenosti 200, 500, 1 000, 2000 a 5 000m. Kategorie se dělí dle věku a pohlaví (jezdí se i mix).

Před několika lety vyhráli Češi mistrovství světa - a to jak v mužské, tak i ženské kategorii.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]