Přeskočit na obsah

Drátové kolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Drátové kolo bicyklu
Moderní drátové kolo automobilu

Drátové kolo je takový druh paprskového kola, jehož ráfek je s nábojem kola spojen drátěným výpletem.[1][2]

Drátová kola se používají u většiny jízdních kol a dosud také na motocyklech.

Tato kola vynalezl v roce 1808 britský průkopník letectví sir George Cayley, který si je však nedal patentovat. První patent na drátová kola byl udělen v roce 1826 Theodoru Jonesovi z Londýna.[3][4] První patent na využití drátových kol u bicyklů obdržel roku 1869 pařížský mechanik Eugène Meyer.[5]

Na rozdíl od loukoťového kola, kde jsou paprsky namáhány tlakem, jsou u drátového kola paprsky (dráty) namáhány pouze tahem. Dráty jsou taženy ze dvou děrovaných kotoučů na bocích náboje do děr v ráfku. Předepjatá soustava drátů a ráfku představuje staticky neurčitou soustavu, u které předpětí zaručuje pokud možno stálý tvar ráfku při zatížení. Dráty jsou opatřeny závitem, jehož utahováním se vytváří potřebné předpětí a zároveň se jím koriguje tvar ráfku (tzv. centrování kola).
U drátových kol rozlišujeme způsob výpletu:

 • S radiálním výpletem – dráty směřují do osy kola
 • Se zkříženým výpletem – dráty jsou vedeny šikmo a křižují se:
  • s jedním křížením
  • se dvojitým křížením
  • s trojitým křížením
 • S kombinovaným výpletem – na straně náhonu zkřížený výplet

Standardní dráty mají na jednom konci vyhnutou čočkovitou hlavičku a na druhém konci válcovaný závit. Matice upínající drát se nazývá nipl. Pro zmenšení odporu vzduchu se někdy používají zploštělé dráty.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Wire wheel na anglické Wikipedii a Koleso s drôteným výpletom na slovenské Wikipedii.

 1. FORESTER, John. Held Up By Downward Pull [online]. American Wheelmen, August 1980 [cit. 2012-06-26]. Dostupné online. 
 2. C. S. Walker. Wire Wheels [online]. Society of Automotive Engineers, 1920 [cit. 2012-06-26]. S. 425-432. Dostupné online. 
 3. Repertory of patent inventions and other discoveries and ..., Svazek 3
 4. The Register of Arts, and Journal of Patent Inventions, Svazek 2
 5. Bulletin des lois de la République française (1873) 12th series, vol. 6, page 648, patent no. 86,705: "Perfectionnements dans les roues de vélocipèdes" (Improvements in the wheels of bicycles), issued: 4 August 1869.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]