Dopravní policie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čínský dopravní policista

Dopravní policie je služba zřízená primárně k dohledu nad provozem na pozemních komunikacích a k vynucování pravidel za účelem zajištění bezpečnosti a plynulosti tohoto provozu. Postavení dopravní policie, vymezení pravomocí a povinností, vztah k jiným bezpečnostním složkám, ale i oficiální název mohou právní řády různých zemí upravovat odlišně.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

V Česku je dopravní policie definována jako jedna ze služeb Policie České republiky - Služba dopravní policie. Je metodicky řízena Ředitelstvím Služby dopravní policie, v jejímž čele stojí ředitel, který podléhá náměstkovi policejního prezidenta pro vnější službu. Regionálními jednotkami Služby dopravní policie jsou dopravní inspektoráty. Policisté na dopravních inspektorátech jsou rozděleni do dvou skupin: skupiny dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu (vykonává dohled nad provozem na pozemních komunikacích, zjišťuje přestupky, řídí provoz atd.) a skupiny dopravních nehod (vyšetřuje dopravní nehody).

Policisté ve Službě dopravní policie mají obecně stejné pravomoci jako policisté zařazení v jiných složkách Policie ČR (proto mohou provádět obecné služební úkony a zákroky - například kontrolu totožnosti osoby, zajištění osoby apod.). Tyto pravomoci jsou vymezeny jednak zákonem o Policii ČR a dále především zákonem o provozu na pozemních komunikacích.[1][2] Mezi činnosti, které jsou policisté oprávněni provádět a které souvisejí se silničním provozem, patří:

Policistka ze Služby dopravní policie u služebního vozidla

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zákon č. 273/2008 Sb., Policii České republiky
  2. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]