Dodge Challenger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1973 Dodge Challenger Rallye.jpg
2. generace

Dodge Challenger je název tří různých generací automobilů vyráběných americkou značkou Dodge. Předchůdcem těchto generací byla limitovaná edice vozů Dodge Challenger Silver, která byla vyráběna od roku 1958 do roku 1959.

První generace[editovat | editovat zdroj]

Challenger první generace byl představen na podzim roku 1969. Na trhu se objevil ovšem o rok později, kde byl dostupný až do roku 1974. Na vnějším designu pracoval Carl Cameron, který už měl na kontě i povedený vzhled vozu Dodge Charger.

Druhá generace[editovat | editovat zdroj]

Druhá generace získala sportovnější vzhled. Vyráběla se v letech 1977-1983.

Třetí generace[editovat | editovat zdroj]

Třetí a zároveň současná generace se vyrábí od roku 2008. Challenger prošel řadou nejen vizuálních změn. Nejnovější Challenger SRT Hellcat 2015 je zatím nejrychlejším a nejvýkonnějším muscle car, které jede maximální rychlostí 328 km/h. Pyšní se výkonem 707 koní a točivým momentem 878 Nm. Vzdálenost čtvrt míle tak zvládá s přehledem projet za necelých 11 sekund. Nový motor SRT Hellcat Hemi má objem 6,2 litru. Další novější součástkou je osmistupňová převodovka TorquFlite, která byla navržena tak, aby dokázala odolat přelomovému výkonu a točivému momentu.