Dny v týdnu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Náramek představující olympské bohy jako alegorie dnů v týdnu: Diana jako Měsíc – pondělí, Mars – úterý, Merkur – středa, Jupiter – čtvrtek, Venuše – pátek, Saturn – sobota a Apollón jako Slunce – neděle (Walters Art Museum)

Názvy sedmi dnů v týdnu označují určitý den v rámci týdnu v neměnném pořadí od prvního do sedmého. Toto pořadí se neustále opakuje:

Od roku 1978 je po rozhodnutí OSN [zdroj?] pondělí mezinárodním prvním dnem v týdnu, neděle společně se sobotou jsou dny pracovního klidu.

Dny od pondělí do soboty jsou obecně pracovní dny, neděle je pak zvláště hájeným dnem pracovního klidu.

Pořadové číslo dne v týdnu[editovat | editovat zdroj]

Ve světě panuje nejednota v tom, který den je první den v týdnu. V několika muslimských zemích jde o sobotu, ve zbytku světa se používá konvence "Sunday first" (neděle první) či "Monday first" (pondělí první). Většina Ameriky a část Afriky a Asie používá konvenci "Sunday first", vycházející z židovské (a následně křesťanské) tradice. V Česku, stejně jako v Evropě, Oceánii a zbytku Asie a Afriky se používá "Monday first".

Přestože mezinárodní norma ISO 8601 stanovuje pondělí jako den s pořadovým číslem 1, jde jen o doporučení a není ho často dbáno. Příkladem může být kancelářský balík Office americké společnosti Microsoft, který i v české lokalizaci používá číslování počínající nedělí. Problémy to může činit také u jízdních a letových řádů, kde se dny značí jen svým číslem.

Pojmenování jednotlivých dnů[editovat | editovat zdroj]

České názvy dnů:

  • Pondělí – den po neděli
  • Úterý – pochází ze staročeského výrazu vterý (= druhý) či od jména Týr
  • Středa – střed týdne
  • Čtvrtek – čtvrtý den týdne (slovanský pobaltský název perundan ještě připomíná boha Peruna)
  • Pátek – pátý den týdne
  • Sobota – z hebrejského výrazu sabat
  • Neděle – sváteční den odpočinku (nedělání)

V Babylonii bylo sedm dní týdne pojmenováno podle planet geocentrické sféry viditelných pouhým okem (Slunce, Měsíc, Mars, Merkur, Jupiter, Venuše, Saturn). Stejných názvů se tedy používalo zároveň k pojmenování bohů. Jména, stejně jako uctívání bohů, byla převzata Řeky a Římany, od nich tento systém převzali později také Germáni a Slované, kteří si jména upravili podle svých božstev.

Anglické názvy dnů tedy odrážejí germánskou mytologii

Symboly pro dny v týdnu[editovat | editovat zdroj]

Již od středověku se v astronomii a astrologii používaly odpovídající symboly planet také pro dny v týdnu. V církevní literatuře až do 18. století pro všední dny nacházíme tyto symboly. Pro neděli se však nepoužíval symbol Slunce, nýbrž „Dom.“ či „dies dominica“.

neděle pondělí úterý středa čtvrtek pátek sobota
Symbol slunce Symbol rostoucího měsíce Symbol Marsu Symbol Merkura Symbol Jupitera Symbol Venuše Symbol Saturna
Slunce Měsíc Mars Merkur Jupiter Venuše Saturn

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]