Diskuse ke kategorii:Studijní obory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sloučení?[editovat zdroj]

No jsem rozhodně proti, nejedná se o stejné téma! --Edisteewr (diskuse) 9. 2. 2013, 15:34 (UTC)

Mohl byste uvést příklad něčeho co patří do jednoho a zjevně nepatří do druhého? --Beren (diskuse) 9. 2. 2013, 16:07 (UTC)
Nevidím důvod proč... Do studijních oborů bych řadil konkrétní obory: občanská nauka, zeměpis, přírodopis atd. atd. Akademické disciplíny bych bral, jako ty na vyšší úrovni. Ano, mohou být podobné, netvrdím, že ne ale bral bych tím více pokročilé disciplíny a do s. o. bych přidával obory, co se vyučují na zš, sš. Když se na to podívám z jiného úhlu..., proč vůbec kat. A. d. nezrušit? Dle mého názoru je to zbytečné... --Edisteewr (diskuse) 9. 2. 2013, 16:27 (UTC)
No vida, takže podle vás je jedna kategorie podmnožinou druhé (protože akademická disciplína je jistě také studijním oborem). Takže chápu to správně, že se mnou souhlasíte a jste pro sloučení (přesun obsahu kat. akademické disciplíny sem)? --Beren (diskuse) 9. 2. 2013, 17:04 (UTC)
Souhlas je silné slovo ale nehodlám se dohadovat kvůli této prkotině. --Edisteewr (diskuse) 9. 2. 2013, 17:10 (UTC)
Kategorie:Akademické disciplíny jsem označil za zastaralou vzhledem ke zrušení Kategorie:Vzdělávání podle subjektu a šabl. sloučit kategorie odebral. --Wikipedista:BobM d|p 13. 6. 2014, 07:45 (UTC)
Tenhle problém je trochu víc zapeklitý - podle školského zákona by se obor studijní nebo vzdělávací dal chápat jako jakýkoli ucelený program na určitém stupni školy (takže třeba studium jazykového gymnázia, účetnictví na ekonomické SŠ nebo magistra z mikrobiologie je v tomto smyslu to samé - obor). Naopak biologie, zeměpis apod. jsou spíš definované běžně jako školní předměty (jsou součástí oboru, ale i tam jsou taky změny, dneska si jako předmět může škola vytyčit vlastně cokoli, klidně může učit třeba model "Science" nebo viz odborné SŠ mají dost všelijaké předměty podle potřeb absolventů). Jelikož většina "akademických" (tedy VŠ) oborů jsou ale často samostatné vědy, tak vlastně nemá smysl jim dávat kategorii "VŠ/akademický obor", protože na VŠ se prostě učí všechno možné z lidského vědění... Ale má asi smysl mít kategorii "Studijní/školní předměty" (aktuálně existuje jako Studijní předměty) pro předměty ZŠ a všeobecného vzdělávání (gym/SŠ) a pak mít kategorii pro specifické studijní obory SŠ (viz článek Provozní služby (učební obor)) , ale takových článků bude asi hodně málo... --MAKY.OREL (diskuse) 3. 4. 2020, 12:33 (CEST)