Diskuse k šabloně:Učo na článek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

@Blahma: Jak se má s touto šablonou pracovat? Pokud nic neudělá, mám jít a připsat další osobu v podobě „učo článek“? Kde má být využita? --25. 5. 2015, 23:12 (CEST), Utar (diskuse)

Ahoj, její fungování ještě není dořešené, nicméně už teď se využívá v poli „vedoucí práce“ v citacích závěrečných prací automaticky generovaných v IS MU – viz první dva odkazy v nástrojích pro účastníky WPMU. Umožňuje při známém uču z MU odkazovat na článek o dané osobě, pokud existuje, resp. automaticky takový odkaz rozchodí, jakmile článek někdy v budoucnu vznikne (a informace o tom se přidá do kódu této šablony). Celá myšlenka je, že se do této šablony bude průběžně roboticky kopírovat obsah vlastnosti číslo osoby na Masarykově univerzitě (P1803), takže uča osob by se ideálně měla vkládat přímo do jejich položek na Wikidatech. Tam je ale ještě potřeba správně pořešit zdrojování (na to byl i vznesen požadavek při schvalování dotyčné vlastnosti na Wikidatech), protože učo není úplně za všech okolností veřejný údaj (ale povětšinou je), a k tomu jsem ještě nenapsal podrobný návod (zatím existuje jen návod na vkládání informací o absolventech). Prozatím tedy doporučuji doplňovat uča osobností, o kterých existuje článek, přímo do této šablony; před zavedením robotického naplňování určitě zkontroluji, že je všechno z ručně vytvářeného obsahu převedeno na Wikidata, a také pak dovnitř kódu šablony a do dokumentace doplním příslušná upozornění a odkaz na návod. Díky za zájem a případnou spolupráci! --Blahma (diskuse) 26. 5. 2015, 00:15 (CEST)
A nešlo by místo kopírování z Wikidat vzít dodané učo a podle něj položku Wikidat vyhledat? Když by byla nalezena jediná položka daného čísla, vrátila by šablona připojený článek na cswiki. Tipuji, že by to šlo, jen nevím, zda v rámci nástrojů samotné Wikipedia a Wikidat. Možná přes externí skript na toolserveru.
Ano, přes vedoucí kvalifikačních prací jsem na to právě narazil. Mimochodem, on se na MUNI rozlišuje vedoucí zadání a vedoucí práce? Nebo to byla nějaká specialita konkrétní práce? Možná proto pak nebyl vyplněn vedoucí v připravených citacích, když nebylo jasné koho tam dát. --26. 5. 2015, 09:19 (CEST), Utar (diskuse)
Něco k tomu kopírování/vyhledávání jsem už napsal v dokumentaci příslušné vlastnosti do kolonky "Robot and gadget jobs". Jde o to, že o žádné možnosti takového vyhledávání zatím nevím (ale mile rád se případně nechám poučit). Podle mých informací má zatím stránka na Wikipedii přístup pouze k tvrzením o datové položce na ni napojené (což se hodí u infoboxu, ale je nepoužitelné v případě citace něčí práce v článku s tou osobu jinak nesouvisejícím). Proto zatím jako jedinou možnost vidím simulaci vyhledávání pravidelným importováním výstupů z Wikidat.
Ten vedoucí práce byl zjevně externista mimo univerzitu, takže odkazovaná práce nemá v IS MU vedoucího přiřazeného k uču, nýbrž byl zjevně vepsán ručně textem, tak proto jej není kam propojovat. A „vedoucí zadání“ je v takovém případě asi prostě jen osoba z univerzity, která schválila, že na dotyčné téma a pod dotyčným externistou může student práci vůbec psát. Do kolonky „vedoucí práce“ tedy patří ten externista, nicméně bez možnosti propojení. Přidávám si to do seznamu připomínek, které pak správcům pošlu s žádosti o úpravu – aby se v takovém případě šablona vůbec negenerovala a do pole se zkopíroval ten prostý text. Díky za upozornění! P.S. Oficiální zkratka Masarykovy univerzity je MU, nikoliv MUNI, což je pouze neoficiální (byť k mé nelibosti dosti často používané) přenesení jména univerzitní internetové domény na univerzitu jako takovou (navíc takto zapsané vypadá poněkud zmatečně jako zkratka, i když jde vlastně o zkratkové slovo), proto je lepší se mu vyhýbat. --Blahma (diskuse) 11. 6. 2015, 11:31 (CEST)
Dobře, díky. Ale když vidím jen M a U, myslím na městský úřad. --11. 6. 2015, 12:04 (CEST), Utar (diskuse)
Ten je ale MěÚ, jak si toho je ostatně vědom i Google – když zadáš MěÚ, vyhledává i sousloví „městský úřad“, zatímco na MU naopak reaguje přednostně odkazy k Masarykově univerzitě. Já zas, když vidím „UK“, myslím na Spojené království, případně na kód ukrajinštiny, spíše než na Univerzitu Karlovu (a kdo si má ještě pamatovat, že v názvu navíc používá dnes již nepřirozený slovní pořádek ;-). Vtipné také je, že „muni“ vzniklo dříve než jí používané „cuni“ – vykládal nám o tom jednou doc. Matyska na přednášce, že potřebovali na MU založit doménu a "mu.cz" tehdy ještě bylo zakázané vzhledem k existenci TLD .mu, proto sáhli po "muni" a Pražáci se pak později zachovali obdobně. --Blahma (diskuse) 24. 6. 2015, 15:49 (CEST)