Diskuse k šabloně:Infobox - osoba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:


Způsob zápisu vyznamenání[editovat zdroj]

Zaznamenal jsem, že kolega Martin wolf zvětšuje obrázky stužek. Asi by bylo vhodné mít v této položce jednotný styl, jak tomu je na jiných verzích.

  1. Uvádět obrázky? Pokud ano:
  2. v jaké velikosti (px)?
  3. před nebo za textem?
  4. bez textu?

U cen IMO panuje shoda na textu bez obrázků (nobelovka apod.).--Kacir 13. 7. 2019, 04:56 (CEST)

Mé preference vyznamenání: s obrázky = bez obrázků (je mně to jedno). Při zápisu s obrázky: 24px před textem (příklad) > bez textu. --Kacir 13. 7. 2019, 04:56 (CEST) / Úprava názoru níže.--Kacir 15. 7. 2019, 19:49 (CEST)

Pokud vím, ty stužky už se na nějakých místech diskutovaly a širší komunitní podporu nezískaly. Za mě tedy podle priority: 1) nejlépe úplně bez obrázků 2) pokud s obrázky, tak jedině formou šablony podobné {{Flagicon}} nebo {{Vlajka a název}}, která zajistí standardní velikost (a případně i volitelné skrytí pro přihlášené uživatele) - ostatně už existuje {{Řád}}; v takovém případě v infoboxu uvádět vždy i stextem a umisťovat vždy před textem (opět po vzoru vlajkových šablon), dovedu si představit využití bez textu třeba někde v tabulkách; velikost by měla být shodná s flagicon (na šířku).
Chápu, že stužky mají jiný poměr stran než vlajky a mohlo by se zdát vhodné je řešit tak, aby odpovídaly výšce textového řádku, navíc by byly asi „čitelnější“, ale na možnosti infoboxu by pak zabíraly moc místa, obzvlášť když i názvy mnohých vyznamenání jsou opravdu dlouhé. Podobně jako u vlajek není rozhodující to, aby ze samotného obrázku na první pohled bylo dokonale rozpoznatelné, o jaké vyznamenání se jedná, nýbrž jde jen o doprovodnou ilustraci pomáhající ke snazší orientaci (těm, kteří se ve stužkách vyznají, což je IMHO mnohem menší podíl čtenářů než u státních vlajek). Navíc nesmíme zapomínat, že mnohá vyznamenání a ocenění vůbec stužku nemají, takže střídání položek s obrázkem a bez by bylo spíš celkově znepřehledňující. --Bazi (diskuse) 13. 7. 2019, 10:38 (CEST)

S tím souhlasím. Infoboxy preferuju uvádět bez obrázků; v případě shody na obrázcích, před textem používat šablony zajišťující jednotný vzhled ({{Řád}}).--Kacir 15. 7. 2019, 19:49 (CEST)
Spíš pro obrázky a šablonou. Zdraví --Sokoljan (diskuse) 15. 7. 2019, 20:49 (CEST)
Proti obrázkům. Oproti vlaječkám (které mohou být pro některé kolegy také kontrovezní), díky nimž je ihned patrná místní a časová souvislost, je grafické zpracování vyznamenání většině čtenářstva neznámé a orientace v infoboxu tudíž není snazší, ba spíše naopak. Je třeba si uvědomit, že jde o infoboxy, které mají shrnovat relevantní „technické“ údaje o dané osobě. Když by se tento přístup dovedl ad absurdum, měli bychom přidávat i znaky měst, kde se daná osoba narodila a zemřela, loga univerzit, které vystudovala, portréty rodinných příslušníků, symboly povolání či např. u hudebníků obrázky hudebních nástrojů apod. Nehledě tedy na omezené možnosti rozlišení, nebavíme se zde o článcích, které popisují určité vyznamenání a kde je zřejmě jejich podoba zájemcům snadno dostupná, ale které se týkají konkrétní osoby. Jejich infobox (jenž by měl snadno a rychle informovat) by tudíž měl obsahovat foto a s jinými grafickými prvky pokud možno šetřit, ideálně neobsahovat už žádné další, aby nebyly upozaděny stručné textové údaje o dané osobě a aby se tedy smysl (informativního) infoboxu tak trochu nevytratil. --Vlout (diskuse) 17. 7. 2019, 18:33 (CEST)
Přesně toto jsem měl na mysli tou nepřehledností, když to bude každé jinak. Děkuji kolegovi Martin wolf za názornou ukázku, takto skutečně raději ne. --Bazi (diskuse) 16. 7. 2019, 11:13 (CEST)
Bez obrázků (a ideálně i bez vlaječek), viz Vlout. --Harold (diskuse) 18. 7. 2019, 07:44 (CEST)
Raději bez stužek – a obecně barviček v infoboxech co nejméně, zvlášť takových, které laikovi nic neřeknou. Ostatně mám dojem, že se v biografiích na české wikipedii klade na různá vyznamenání až nepřiměřený důraz – jak známo, metály se dávají spíš za dobré vztahy s vrchností než za skutečné zásluhy, takže jejich vypovídací hodnota je dost pochybná...--Hnetubud (diskuse) 18. 7. 2019, 21:42 (CEST)
Možná malinko mimo, ale mohl by mi někdo poradit jakým způsobem lze nějak jednoduše měnit pořadí vyznamenání na wikidatech? Resp. tedy obecně pokud je tam u něčeho více položek, jestli se s tím dá hýbat nahoru a dolů, aniž bych to musel celé odmazat a znovu nasázet? U některých článků to vypadá divně na přeskáčku. --Zelenymuzik (diskuse) 6. 8. 2019, 09:27 (CEST)
Nejlépe přidáním vymezení datum (P585), podle toho ocenění řadí infobox a jedině pomocí vymezení lze na Wikidatech údaje nějak seřadit. --Matěj Suchánek (diskuse) 7. 8. 2019, 12:05 (CEST)

Na druhou stranu pořád lepší, když budou ty stužky uklizeny někde v infoboxu, než vyrábět takovýhle bizár: Princ Mulaj Rašid. To je unikát mezi všemi jazykovými verzemi, aby praktický jediný obsah článku tvořily sloupce infantilních omalovánek. Čtenáři sem snad chodí proto, aby se něco kloudného dozvěděli, ne aby z těch kýčovitých křiklavých barviček dostali psotník.--Hnetubud (diskuse) 8. 8. 2019, 23:21 (CEST)

To si zrovna nemyslím, že by bylo lepší tohle vměstnat do infoboxu. Jsou tam nějaké podrobné informace způsobně setříděné v tabulce, budiž tedy, ať je to i s těmi „omalovánkami“. Problémem toho článku je hlavně to, že o dané osobě neobsahuje téměř žádné jiné, mnohem relevantnější informace. Pokud by to byl rozsáhlý článek a toto byla jen jedna jeho sekce, nebilo by to tolik do očí. Např. enWiki to má řešené jako odrážkový seznam, taky ovšem s vlaječkami, jen bez těch stužek. Každopádně jakkoli se můžeme pobavit o tom, komu co vadí na té barevné tabulce, nemělo by to být obhajobou stužek v infoboxu, řekl bych. --Bazi (diskuse) 9. 8. 2019, 03:51 (CEST)

Jedno datum narození / úmrtí[editovat zdroj]

2× narození

Šlo by nastavit, aby se z WD přebíralo pouze jedno datum narození či úmrtí (to přesnější)? Občas jsem narazil na případy, kdy je uvedeno přesné datum i pouze rok a vypadá to nehezky... — Draceane diskusepříspěvky 24. 4. 2020, 10:43 (CEST)

Technicky by to určitě šlo. Problém je v tom, že k řadě osob existuje více různých údajů o jejich narození/úmrtí. Přitom jsou třeba všechny srovnatelně přesné a ozdrojované srovnatelně věrohodnými zdroji. Nebo je jedno přesné datum a jedno rok (=menší přesnost), který se ovšem s oním datem vylučuje (např. „1625 nebo 5. prosinec 1627“).--Shlomo (diskuse) 24. 4. 2020, 11:10 (CEST)
Diskutovali jsme totéž i na FB: IMHO by bylo úplně v pohodě, kdyby se v případě, že tam je víc dat lišících se jenom přesností, zobrazovalo jen to nejpřesnější, to není nic proti ničemu, nic tím neztrácíme (tzn. psát „1969 nebo 23. června 1969“ je prostě hloupost). Na druhou stranu s informací „1968 nebo 23. června 1969“ se nic lepšího dělat nedá. Prostě dokud někdo nepůjde a nevyjasní, že to je třeba jen něčí překlep (to už jsem xkrát opravoval: někdo na nějaké ruwiki nebo někde udělal překlep v roce narození, bot to naimportoval na Wikidata, někdo to na ruwiki dávno opravil, ale Wikidata pořád obsahují nesmysl zdrojovaný „převzato z ruwiki“), anebo naopak nezjistí, že ano, různé důvěryhodné zdroje opravdu tvrdí různé datum narození, tak to nejlepší, co můžeme udělat, je zobrazit obojí (nebo třeba nic, ale vybrat si náhodně jedno z nich moc ideální není). --Mormegil 24. 4. 2020, 11:37 (CEST)
Můžeme zkusit použít najít a nahradit, něco jako (neotestované!):
{{#invoke:String|replace|source=<span class="wd">[[1969]] (49–50 let) nebo [[23. červen|23. června]] [[1969]] (50 let)</span>|pattern=(%[%[%d+%]%]).- nebo (.-%1)|replace=%2|plain=false}}23. června 1969 (50 let)
(Kdyby se údaje seřadily, což by taky asi nebylo na škodu, mohlo by to fungovat.) Víc teď asi nesvedu. --Matěj Suchánek (diskuse) 24. 4. 2020, 17:19 (CEST)

Zobrazování webu[editovat zdroj]

Nešlo by nějak ošetřit zobrazování webu, aby nebyla (vždy) vidět celá URL adresa, zejména u těch delších (Megyn Kellyová).--Kacir 27. 8. 2020, 17:33 (CEST)

Ahoj, nemám moc čas to zkoumat, ale určitě to jde, dokonce snad by mělo jít i tam automaticky při překročení hodit trojtečku. Za mě to je super nápad. --frettie.net (diskuse) 27. 8. 2020, 23:02 (CEST)