Diskuse:Vařákovy Paseky
Přidat témaPoprava nebo vražda
[editovat zdroj]cit. Wiki: Poprava, někdy označovaná též obecnějším výrazem exekuce (z latinského exsecutio, vykonání, provedení), je akt vykonání trestu smrti...Historický význam slova poprava vychází z označení pravomoci (i hrdelní) krajských soudců v Čechách, tzv. poprávců. /cit. Wiki
cit. Wiki: V právu se vraždou rozumí zločin spáchaný člověkem na jiné lidské bytosti, jenž způsobí smrt bez právního ospravedlnění (resp. v širším pojetí bez morálního ospravedlnění) a je vykonán s úmyslem zabít...V obecném (římském, kontinentálním) právu je vražda definována jako protizákonné zabití jiného člověka se stavem mysli známým jako "zlý úmysl". První tři elementy jsou relativně přímočaré. Ovšem koncept "zlého úmyslu" je složitější, protože nemusí nutně znamenat předběžnou úvahu. Jako formy "zlého úmyslu" se rozlišují následující stavy mysli:
úmysl zabít, úmysl způsobit vážnou tělesnou újmu blízkou smrti, naprostá lhostejnost vůči neopodstatněně vysokému riziku pro život člověka, nebo úmysl spáchat nebezpečný zločin (doktrína "zločin-vražda"). /cit. Wiki
(můj POV) Poprava je spojena s předchozím soudním projednáním a soudním výrokem stanovujicím trest smrti. Jednotka SS, jejíž členové vraždili, v žádném případě nemůže být spojována s náležitostí soudního procesu a ani s osobou pověřenou trest smrti vykonat, nešlo ani o výkon státní moci. Jednalo se jednoznačně o hrubé násilí vojenské moci vůči bezbrannému civilnímu obyvatelstvu. Trvám na tom, že se jednalo o vraždy a v tomto smyslu je třeba text opravit. Nějaká emoční neutrálnost zde naprosto není na místě. Děkuji všem, kteří se rozumným způsobem zapojí do této části diskuse. -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel HeruGil (diskuse) 11. 10. 2017, 16:30 (CE(S)T) --HeruGil (diskuse) 13. 10. 2017, 18:23 (CEST)
- Vražda je nepochybně soukromý akt jedince či jedinců, poprava je výkonem státní moci. Zde jde o ten druhý případ, neboť šlo o „potrestání“ osob údajně podporujících partyzány. Použití slova „poprava“ přirozeně neznamená souhlas s daným činem, ale prosté konstatování tohoto faktu. Ostatně zavrženíhodnost vyplývá už ze zdůvodnění takové popravy, přičemž osobní a emočně podbarvené hodnocení může znít od konkrétního jedince, zatímco od encyklopedie, která nemá konkrétně autorsky přiřaditelné články, je naopak třeba vyžadovat emoční neutrálnost. --Vlout (diskuse) 11. 10. 2017, 16:58 (CEST)
Pokud jsou ty termíny sporné, co takhle napsat, že byli zastřeleni?--Radek Linner (diskuse) 11. 10. 2017, 21:00 (CEST)
- To by jistě šlo. --Vlout (diskuse) 11. 10. 2017, 21:01 (CEST)
Myslím tedy, že je to již vyřešeno. --Vlout (diskuse) 13. 10. 2017, 19:28 (CEST)