Diskuse:Taroky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přesnost[editovat zdroj]

Domnívám se, že některé informace uvedené v článku nejsou správné (např. popis hlášek Královská honery a Královké trůlhonery), nemám však po ruce žádný relevantní zdroj, o nějž bych se mohl opřít. Pokusím se nějaký zdroj sehnat a článek upravím. --Petr Adámek 07:58, 17. 8. 2006 (UTC)

Po Jedudedkových úpravách [1] byly dle mého názoru sporné informace opraveny, proto odstraňuji šablonu {{přesnost}}. V několika drobnostech ještě sice znám pravidla trošičku jinak než Jedudedek, ale připouštím, že nemusím znát ta správná pravidla, takže to zatím nechávám být. Zkusím později najít nějaké vhodné zdroje a případně zpracovat nejčastější odchylky od standardních pravidel. --Petr Adámek 09:25, 17. 8. 2006 (UTC)

No pravidla hodlám ještě přepsat, ale pravděpodobnost nesrovnalostí je vysoká :-) Jedudedek 09:59, 17. 8. 2006 (UTC)

Taroty?[editovat zdroj]

Tu poslední editaci, že tarokové karty pocházejí z vykladačských karet šarlatánů bych prosil doložit zdrojem ! --Ervinpospisil 13:08, 17. 2. 2007 (UTC)

No pročtu co k tomu doma mám a snad dodám (jo snad by mohlo stačit toto [2], je to anglicky tak tomu moc nerozumim:-), ale je to velice pravděpodobné, stačí si je prohlédnout :-). Vy v tom vidíte nějaké rozdíly, já bych řekl, že jediný rozdíl je v užití (no je jich tam trochu víc, jako že taroty používaj italskou symboliku zatímco taroky francouzskou a pár dalších drobností). Mariášky se taky používaj k věštění, dokonce i dominové kostky. Ve své sbírce karetních her vlastním dokonce i vykládací mahjongové karty :-) Jedudedek 13:52, 17. 2. 2007 (UTC)
Konkrétní zdroj uvést nedokáži, ale přišlo mi celkem zjevné, že když se Tarot objevuje v polovině třináctého století a Taroky jako hra jsou zmiňovány někdy od poloviny 18. století, tak je vývoj jasně dán. Pokud Vás tato zmínka příliš irituje, tak ji klidně z článku odstraňte. --Had01 17:08, 17. 2. 2007 (UTC)
Rozhodně neodstraňovat, jen by bylo záhodno zakomponovat do textu trošičku relevantněji. Tj. nejlépe do úvodního odstavce obecná informace (Tarkové karty jsou odvozeny z tarotových karet, kteréžto však jsou v dnešní době užívány téměř výhradně k vykládání osudu...). Rozepisovat se o velké a malé arkáně je pro tento článek zcela nerelevantní.
Až budu mít chvilku tak se na to vrhnu (no možná že hned:-) Jedudedek 17:33, 17. 2. 2007 (UTC)

Takže prozatim takto, ještě na tom zapracuju - upřesnění jak že to ten balík vypadá, kdy se objevil atp. Pravidla pak nejspíše přesunu na wikiknihy k ostatním (které se tam časem objeví:-) Jedudedek 18:12, 17. 2. 2007 (UTC)

Děkuju velice. Ten historický původ karet je zřejmý. Původně jsem se cítil dotčen, ale když prameny sahají až k Leonardovi, měl bych být poctěn. Díky všem a hráčům i nehráčům Taroků. (já jsem začal v 8 letech - skládal jsem tatovi vyhrané drobné)--Ervinpospisil 01:56, 18. 2. 2007 (UTC)

Pravidla[editovat zdroj]

Tak jak jsem avizoval, přesunul jsem pravidla na wikiknihy, je to skompilovaný ještě z jednoho zdroje, takže to vypadá uplně jinak než to bylo tady, ale nejedná se o finální verzi (takže se nikdo nelekejte).

Co se týče zdejšího článku, hodlám na něm též dosti zapracovat, tak když by se tu dlouho nic nedělo, kopněte do mě :-) Jedudedek 22:57, 18. 2. 2007 (UTC)

Zničení dobrého článku[editovat zdroj]

Jakým právem jsi okleštil dobrý článek do podoby horší, než eunuch. Ať jsou pravidla jinde. Ale co další editace o nuancích hry?, fotografie hlášek?, přispívající tomu věnovali mnoho času, pilovali každé slovíčko, aby článek obohatil ostatní lidi. Rozšířil informace o hře. Nejen o pravidlech. Jsem nesmírně, ale opravdu nesmírně překvapen, že k něčemu takovému může na wikipedii dojít. Toto byla přímo kastrační práce, opovrhující kolegy. Každý se o tom může sám přesvědčit v historii. --Ervinpospisil 19:18, 21. 2. 2007 (UTC)

Nesouhlasím s tvrzením, že bych článek okleštil do podoby horší než eunuch, jediné co jsem provedl je to, že jsem pravidla přesunul na wikiknihy kam patří a že jsem rozkošatělý odstavec o tarotových kartách zakomponoval do úvodní charakteristiky a k tomu mi stačila jediná věta.
Nehodlám s Vámi vést revertovací válku, takže to prozatím nechávám tak jak to je, dokončím finální podobu stránky s pravidly a pak doplním nějaké další informace o hře sem (historie, turnaje, mistrovství ČR atp.). Myslím, že i bez těch pravidel (které teď tvoří největší část článku) by měl jít napsat dostatečně obsáhlý článek:-)
Jedudedek 10:13, 10. 3. 2007 (UTC)

Druhé zničení článku[editovat zdroj]

Obávám se, že znovu došlo k zničení poměrně pěkného článku. Nová podoba je velmi okleštěná a dokonce byly vypuštěny některé části, které se pravidel vůbec netýkají. Myslím, že revert do původní podoby není vůbec od věci. --Had01 07:41, 5. 6. 2007 (UTC)

A ještě jedna věc. Věta V Čechách se prakticky nehrály, až vlivem studentů z Moravy se začaly prosazovat hlavně v Praze v rámci vysokoškolských kolejí je dosti pochybná a neodpovídá realitě. --Had01 07:44, 5. 6. 2007 (UTC)