Diskuse:Svatý Augustin
Přidat témaPřejmenování
[editovat zdroj]Přimlouvala bych se za změnu názvu na sv. Augustin(us) Aurelius nebo alespoň Augustin Aurelius - sv. Augustinové byli totiž dva (pokusím se založit heslo sv. Augustin z Canterbury). Di--84.42.165.25 06:10, 10. 2. 2006 (UTC)
- Rozlišení bude právě tím přízviskem: s Augustinem z Canterbury se to přece nijak nebije. U Augustina se obávám, že by některý z milců hesel pro vlastní jména heslo opět přesunul. --Dodo ✉ 08:07, 10. 2. 2006 (UTC)
Dobře, jen nevím, zda dávat do názvu hesla sv. či nikoliv. A věděla bych, kde vzít obrázky . jen nevím, zda se to smí, a samozřejmě to neumím. Di --84.42.165.25 08:13, 10. 2. 2006 (UTC)
Sv. určitě ne - dohodli jsme se nezávazně, že přídomek Svatý do názvu hesla budeme dávat pouze v případě, že už je jméno obsazeno vlastním jménem (tak např. Svatý Václav. --Dodo ✉ 08:19, 10. 2. 2006 (UTC)
Já jsem pro. Jen u panovníků se mi to hodí nejméně. Takže Svatý Václav se mi zrovna nelíbí - když už tak raději Sv. Václav, protože takto to vypadá jako příjmení a jméno. Ale to už je asi zažité. Di--84.42.165.25 08:35, 10. 2. 2006 (UTC)
Také jsem pro Svatého Augustina. V naší zemi je v tomhle tvaru dobře známý a dobře zapsný, takže je to vhodné. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Vladimír Škopek (diskuse • bloky) 11. 9. 2012, 14:24 (CE(S)T)
Svatý Augustýn mi přijde lepší, pod současným jménem si ho rozhodně nevybavím. Prosím o přejmenování. --El Dash (diskuse) 1. 10. 2012, 20:12 (UTC)
Proč jméno latinsky?
[editovat zdroj]Proč zrovna Augustinus? Vždyť česky je tato osoba známá výhradně jako svatý Augustin - tak alespoň dejme Augustin. Když se podívám na jiné jazyky, tak to taky mají po jejich. U nás máme bývalý augustiniánský klášter i kostel. Na hlavním obraze za oltářem je rovněž svatý Augustin. Pojem Augustinus jsem u nás nikdy neslyšel. Froggy
Alžírští svatí?
[editovat zdroj]Podobná kategorie je zavádějící: copak v Augustinově době existovalo Alžírsko? Nikoli. Považují Alžířané Augustina za svého svatého? Taky ne. Má podobná kategorie tedy nějaký význam? Domnívám se, že nikoli, a že je tedy lépe ji odstranit. --Dodo ✉ 25. 1. 2009, 11:50 (UTC)
- Naprosto nesouhlasím. Světci jsou jasně řazeni podle toho, na jakém území žili, nikoliv podle toho, jaký to byl stát. Tato území pak rozdělujeme podle toho, jaký stát na něm dnes leží. Jinak můžeme předělat všechny kategorie světců podle zemí. A i naši budou všichni pryč, protože žádný stát podobný České republice tady vůbec neexistoval. A jedná se o kategorii světců podle zemí.
- Odkud máte informace, že Alžířané Augustina nepovažují za svého světce? Na arabské wikipedii příslušná kategorie existuje a je v ní zařazen. Stejně tak na anglické. Většinu života strávil na území dnešního Alžírska, není podle mě problém ho označit za Alžírského světce. Jinak bychom museli předělávat i kategorie světců z Itálie, papežů z Itálie atd. Nic lepšího než tohle tady zatím nemáme a ani nevím, jak by něco lepšího vypadalo. Občas se díky tomu samozřejmě i stává, že je světec označen za svatého více zemí.--bab_dz 25. 1. 2009, 16:27 (UTC)
Tak informace, že Augustin byl vlastně Alžířan, je pro mě nová a - musím říct - mimořádně vtipná. Ale dělejte, jak chcete, toto rozlišení považuji nicméně za absurdní a každopádně nepotřebné. --Dodo ✉ 25. 1. 2009, 21:06 (UTC)
- Je to jakoby se kategorie jmenovala Svatí z území dnešního Alžírska. Zde se již ustálilo pojmenovávat Alžírští svatí, Italští svatí, Polští svatí etc. Absurdní je možná tak název. Třídění světců podle původu je naprosto logické. Pokud by se každá kategorie jmenovala sáhodlouze a jinak než ostatní, abychom dostáli všem rozdílům, měli by editoři vůbec problém ji napsat a čtenáři ji najít. --bab_dz 25. 1. 2009, 21:31 (UTC)
Legenda s dítětem na břehu moře.
[editovat zdroj]V textu s příhodou s dítětem něco vypadlo. To co říká dítě je uvedeno jako, že to říká Augustin. Doporučuji přidržet se raději textu: Dítě říká: "Chci vyčerpat moře." "To přece není možné," poznamenal Augustin, "moře je tak velké, tak hluboké a tak široké, že samo oko z něj může obsáhnout jen docela malý výsek." "Právě tak se tobě", odvětilo dítě, "nepodaří obsáhnout tvými myšlenkami trojjediného Boha." -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 80.188.115.71 (diskuse • bloky) 5. 8. 2009, 23:49 (CE(S)T)