Diskuse:Sovětská okupační zóna Německa
Přidat témaK názvu
[editovat zdroj]sovetska okupacni zona nemecka zahrnovala jeste jedno dalsi uzemi, ktere tak bylo oznacovano jen na zacatku - severni cast Vychodniho Pruska, dnesni Kaliningradskou oblast
jvano
Nevím, bylo-li přejmenování tak šťastné. Li-sung má pravdu, že sov. Ok. Zóny byly i jinde, jenže ta německá se tak oficiálně jmenovala (SBZ – Sowjetische Okkupationszone), vycházelo to tak krátce dokonce i na poštovních známkách. Buď by se mělo dát Německo do závorky, nebo dělat odkazy/přesměrování na jiné zóny, které se pak snad jmenovaly jinak. -jkb- 15:21, 23. 3. 2005 (UTC)
Ale ten oficiální název je německy. My máme překlad a ten přece můžeme přizpůsobit. Já bych si pod názvem Sovětská okupační zóna představil všechny okupované země. Německo, Polsko, Československo, Rakousko, Korea, Japonsko (Kurilské ostrovy) a nevim co ještě. --Li-sung ✉ 15:57, 23. 3. 2005 (UTC)
- Pokusím se to popsat jinak: zatímco SSSR tehdy obsadil pár území, kterým by se dalo říkat m.j. i sovětská okupační zóna (s malým s), byla Sovětská okupační zóna (ta německá, s velkým S) oficiálním názvem jistého státního celku (území). To je rozdíl. -jkb- 16:03, 23. 3. 2005 (UTC)
- Tak na rychlovku mi napadá, že zcela nahoře by byla poznámka, že tento článek se zabývá Sov. ok. zónou na německém území = SBZ = Sowj. Besatzungszone (sorry, takto, ne jako omylem nahoře Okkupationszone), k jiným okup. územím viz ... (a zde odkaz na nějaký rozcestník, seznam území atp., což je pak nutno vytvořit). Těm dalším (Polsko, Kurily...) se pak dá říkat pro mne za mne "Sovětským svazem okupovaná území" či jak, snad ale i s dodatkem "během druhé světové války" (oni sem tam okupovali i dříve či později další). Tím se problém s malým či velkým písmenem taky řeší. Navíc, vidím jakýsi maloulinký rozdíl mezi "okupovaná zóna" a "okupované území" (území: obsadili něco, zóna: obsadili něco s někým jiným a rozdělili si to na části, tedy zóny). -jkb- 17:47, 23. 3. 2005 (UTC)
- Dobrá to jsou celé státy jsou území, ale co Českolovensko kde byly dvě zóny sovětská a americká. V Rakousku byly čtyři stejně jako v Německu. (Mimoto v Berlíně, a Vídni pak byly okupační sektory) Je sice pravda, že asi většina lidí bude v téhle souvisloti hledat rozdělení Německa, ale obecný výraz by měl mít přednost před konkrétním názvem. --Li-sung ✉ 18:14, 23. 3. 2005 (UTC)
- Ano, Li-sung má pravdu, že i Rakousko bylo děleno do čtyř okupačních zón (Vídeň pak do čtyř sektorů jako i Berlín). Jenže ty se tak nikdy nejmenovaly, říkalo se tomu Rakousko (+ eventuálně jistá zóna), částečně dokonce s přívlastkem republika. Já bych se v tomto případě držel členění v německé Wikipedii. Tam jsou hesla jako Sovětská okupační zóna atd., mají ale i heslo Okupační zóna (Besatzungszone), kde jsou zmíněny jak čtyři zóny v Německu tak i v Rakousku a tyto popsány. Slíbil jsem někde nahoře udělat Bizone a Trizone, udělám tedy i toto. Jak jsem ale už uvedl, ostatní někým okupovaná území se jmnují prostě okupovaná území, ale ne okupované zóny. -jkb- 18:55, 23. 3. 2005 (UTC)
Viz dole #Nové články o zónách. Zdá se mi, že se stále přimlouvám k názvům jednotlivých zón jak jsem navrhl, tedy Sovětská okupační zóna (Německo / Rakousko), Americká... atd., tedy onu zemi v závorce. -jkb- 13:04, 24. 3. 2005 (UTC)
Rád bych vyřešil za pomoci nějakého odborníka problém s terminologií, jak zmíněno výše. Kolega Wiki-vr mezitím (čemuž jsem se sám chtěl vyhnout) vytvořil další články o okupačních zónách, používaje stejného názvosloví jako v sovětské zóně zde, aniž by se řešení nějak hnulo, čímž se budoucí možné opravy zečtyřnásobují. Co tedy s tím? -jkb- 00:10, 25. 3. 2005 (UTC)
Terminologie různých částí Německa po WW2
[editovat zdroj]Zde ještě doplnění. Mimo oné tzv. SBZ, tedy Sovj. ok. zóny existovala i Americká ok. zóna, Britská OZ a Francouzská OZ, všechny bez nějakého dodatku Německo či Deutschland. Mimo to existovala i tzv. Bizone (Americká a Britská OZ) a dále tzv. Trizone (+ Francouzská OZ). Ty dvě poslední mohu během krátké doby udělat. -jkb- 18:06, 23. 3. 2005 (UTC)
...ve své okupační zóně vytvořil země...
[editovat zdroj]Myslím, že nevytvořil, ony už tam byly... --Wiki-vr 16:19, 23. 3. 2005 (UTC)
- Re: ...Sovětský svaz ve své okupační zóně vytvořil země...
Sousedství na východě
[editovat zdroj]Nejsem si tak nějak jist tím sousedstvím na východě a nemám po ruce žádnou knížku, kde bych si to mohl přečíst. Ale část bývalého Německa na východ do Nisy a Odry byla z Německa vyčleněna a dostalo ji Polsko pouze pod správu. Teprve později se tato území stala součástí polského státu, ale kdy, to právě nemohu dohledat. A SSSR v podstatě pořád držel Polsko v šachu tím, že jedině on (SSSR) mohl Polsku garantovat hranice na západě. Něco málo o právním postavení současných polských západních zemí po válce je na Status prawny Ziem Zachodnich. Nové hranice uznala po nějakým čase až NDR, tedy po zániku Sovětské okupační zóny. Jak to tedy je s tím sousedstvím? --Luděk 18:11, 23. 3. 2005 (UTC)
Nové články o zónách
[editovat zdroj]Sešil jsem horkou nití následující: Okupační zóna, Okupační zóny Německa (zde je schována i bizóna a trizóna), Okupační zóny Rakouska. -jkb- 13:04, 24. 3. 2005 (UTC)
Dolní Sasko
[editovat zdroj]Někdo so Sovj. ok. zóny přidal menší část Dolního Saska. To jsem dosud nikde nenašel. Může se autor k tomu vyjádřít? -jkb- 00:49, 25. 3. 2005 (UTC)