Diskuse:Socialistický realismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Námitky[editovat zdroj]

Rozporuji:

1. "Bolševici tehdy ustanovili hnutí s názvem Proletkult, jehož cílem bylo spojit propagandu s uměleckými prvky;" - Proletkult byl ustanoven jako ryze soukromá akce komunisty Bogdanova v roce 1906 (tj. o deset let dříve).

2. "Opravdovou kuriozitou, která nemá ve světě obdoby, je Olomoucký orloj podle návrhu Karla Svolinského z let 1949 - 1954." - Podobny orloj před tím zbudovali žáci D. Rivery na jednom z předměstí Mexico city

3. "První materiály, které lze popsat jako socialisticky realistické, byly propagandistické plakáty z dob občanské války, z roku 1917 (za první literární dílo je někdy považována také i Matka od Maxima Gorkého)." - Podle koho? Například většina "českých socialistických" monografií o umění uvádí jako první materiály s socrel rysy básně ařížských komunardů. V této souvislosti nechápu "Ideově vychází z oslavy vládnoucího režimu, má slavnostně poukazovat na jeho úspěchy v reálném životě lidí", možná je to tím, že autor neuvedl definici (viz mé námitky proti encyklopedičnosti).

4. "...kontroloval, zda všichni spisovatelé v SSSR dodržují schválenou linii a ti co se odklonili byli posíláni i do pracovních táborů typu Gulag na Sibiři." - Např. Bulgakov se vesele veřejně odklonil k magickému realismu a nikam poslan nebyl. Uveďte prosim příklady.

5. "bývá označován umělecký směr, který byl schválen roku 1932 Ústředním výborem Komunistické strany SSSR jako oficiální směrnice pro literaturu, výtvarné umění a hudbu." - v roce 1932 byl pouze uveden termín socrel bez definice (tj. nemohlo se fakticky jednat o směrnici). Konkrétní obsah termín získal až na prvním sjezdu Svazu sovětských spisovatelu (1934), kde byl socrealismus ztotožněn s jeho regresivní, antimodernistickou, akademickou formou. Avšak takto definované pojetí nebylo později naplňováno. U nás po široké diskusi (kritická Teigeho stat Realismus, diskuse o socrealističnosti pozdního Filly (cyklus Slovanské tance), prohlášením z 1950 Abdikace atd.) bylo v polovině padesátých let toto pojetí opuštěno. Pojetí roku 1932 v článku je přinejmenším zavádějící.


Námitky proti encyklopedičnosti:

1. Článek je prostý pokusu o definici socrealismu (estetické teze, názory na význam umění atd.). "Později byl závazný v ostatních komunistických zemích;" představím-li si např. moderní Vietnamské umění, nechápu co autor socrealismem míní. Dále se míchá socrealismus, úzké pojetí socrealismu (u nás počátek padesátých let) a užití socrealismu v propagandě. Autor se nezabývá např. pojetím realistočnosti podle sorely, ale na základě svých blíže neuvedených názorů na stylizaci a realističnost hodnotí - např. "socialistický realismus je vlastně protimluv, protože více než realitu zobrazoval ideologická přání režimu", ideologická přání jsou však podle socrealismu pravá realita :-).

3. Článek se zabývá díly s okrajovým významem (interiéry stanice Anděl) a pomíjí významné socrel autory (např. pozdní Vítěslav Nezval) a teoretiky.

4. Některé věty vůbec nedávají smysl. Např. "umění tak mělo být řízeno diktaturou proletariátu." Diktatura proletariatu (viz wikipedicke heslo) oznacuje časové období podle určitého pojetí periodizace dějin. Tj. citovaná věta má asi tolik obsahuje jako tvrzení, "umění mělo být řízeno osmdesátými léty (nebo např. průmyslovou revolucí)." -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 88.83.176.178 (diskuse)

5. V článku nejsou vůbec zmíněny rozdíly mezi socialistickým realismem před r. 1948, zejména v době tzv. První republiky, kdy na bázi socrealismu vznikala výrazná literární díla (Majerová, Pumanová), která jsou nesrovnatelně kvalitnější než socreal produkce po r. 1948, která se vyznačuje čirým schematismem. Termín socrealismus zprofanovala kulturní politika KSČ až po r. 1948, předtím se jednalo o plnohodnotný (byť naivistický) literární směr. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 147.251.10.140 (diskuse)

Editujte s odvahou --Postrach 5. 2. 2009, 07:33 (UTC)
Ten článek vskutku není žádná sláva, ale k výše napsanému asi toto: Základní problém je v tom, že je rozdíl mezi definicí socialistického realismu jako literárního stylu a mezi jeho použitím ve výtvarném umění a architektuře. Článek je prakticky výhradně věnován tomu druhému a z tohoto hlediska zhruba odpovídá. --Šandík 8. 2. 2012, 21:20 (UTC)

re: 147.251.10.140[editovat zdroj]

Domnívám se, že v článku je sorela chybně vnímána v příliš úzkém smyslu. V úvodním "definičním" odstavci se píše: "Ideově vychází z oslavy vládnoucího režimu, má slavnostně poukazovat na jeho úspěchy v reálném životě lidí." Čímž je vlastně vyloučena československá "předúnorová" tvorba. (napsal 88.83.176.178)

zařazení Ostrova nad Ohří jako odkaz k tématu Sorela[editovat zdroj]

již jsem ho tam jednou vkládal, bohužel ho někdo vymazal. Ostrov stejně tak jeko nedaleký Slavkov a příhraniční část bývalé NDR (Chemnitz...) obsahuje řadu budov tzv.historismu, o kterém se hodně zmiňuje Lubomír Zeman z NPÚ. Ostrov je skutečně z republikového hlediska rarita. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Nebeklam (diskuse) 21. 5. 2009, 18:45 (CE(S)T)

Odtržení = zlepšení...[editovat zdroj]

Nemohl bych založit nový článek Socialistický realismu (architektura)? V této části je to chudší než chudé, co se týče architektury... Edisteewr (diskuse) 5. 6. 2012, 16:20 (UTC)

Článek není vůbec dobrý[editovat zdroj]

Článek naprosto mechanicky opakuje antikomunistickou propagandu, která se svou schématičností nikterak neliší od toho, co kritizuje. --Chalupa (diskuse) 31. 1. 2014, 20:44 (UTC)

Editujte s odvahou, řekl bych. Článek jistě zaslouží kvalitní přepracování, včetně zohlednění odlišností v pojetí literárním a výtvarně-architektonickém (kvůli tomu IMHO není nezbytně nutné vytvářet samostatné články, ale stačilo by pro začátek rozčlenit ho nadpisy). --Bazi (diskuse) 1. 2. 2014, 08:31 (UTC)