Diskuse:Pouliční umění

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přesun[editovat zdroj]

Pokud by se přesouvalo na Pouliční umění, nejsem si jistý, jestli by to nebylo matoucí. V angličtině se rozlišuje street art a street performance (aka busking). I v češtině máme článek street art (na nějž by asi mělo vést přesměrování z Pouliční umění. Pokud přesouvat, možná by bylo lepší na Pouliční vystupování/vystoupení (nyní přesměrování na busking). Pokud by se přesouvalo na Pouliční umění, pak by určitě musel být na začátku tohoto článku i na začátku článku Street art rozlišovač, aby v tom nebyl zmatek (ale stejně by to mohlo být trochu matoucí). --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 3. 2017, 11:03 (CET)

Street art bych rozhodně nechal, jak je, to už je v češtině dlouho zavedený pojem pro umělecký sloh (a pro ně často míváme jaz. výpůjčky: viz třeba gotika, renesance, pointilismus, kubismus, grafitti, videoart atd.). Z něj by pak vedl rozlišovač („tento čl. pojednává o uměleckém stylu; o pouličním vystupování pojednává...“) na tento přejmenovaný čl. A na tom by už nebylo pro čtenáře nic matoucího, to je standardní postup. --Iaroslavvs (diskuse) 25. 3. 2017, 11:15 (CET)
Však já ani nenavrhuji článek Street art měnit, jen upozorňuji, že by bylo dobré tam ten rozlišovač dát. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 3. 2017, 11:50 (CET)

Anglický termín busking (--> busker) je uměle zaváděný do českého jazykového prostředí, které přitom už dlouho pro tuto aktivitu má vlastní název (jen holt ne jednoslovný), a sice pouliční umění, potažmo vystupování. Toto sousloví je přitom stále živé, běžně používané ([1], [2], [3] atd.) a mělo by mít z hlediska jazykového tudíž přednost. --Iaroslavvs (diskuse) 25. 3. 2017, 11:06 (CET)

V kontextu vývoje jazyka nemám rád označování něčeho za „umělé“ (či „přirozené“). Souhlasím ale, že český název je používaný a srozumitelný. Já článek zakládal v době, kdy byl v médiích busking (pod tímto termínem) hodně skloňovaný, tak mi to přišlo přirozené (teď jsem si naběhl) to nazvat takto. Proti přesunu nějak brojit nebudu, i když bych to sám nepřesouval. --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 3. 2017, 11:50 (CET)