Diskuse:Paranormální jev

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 6 lety od uživatele Petr Karel v tématu „Celkově zpochybněno

Celkově zpochybněno[editovat zdroj]

Článek je zavádějící, zaujatý a neověřený. Označuji {{celkově zpochybněno}}

  • pro které není známo racionální vysvětlení. - vážně? viz Existují různé pokusy o vysvětlení paranormálních jevů, například: oba následující body jsou nepodložený POV a vlastní výzkum (wp:NPOV, wp:OV, wp:ŽVV)
  • Výzkum (celé) - s těží významné a tématicky nesouvisející

--Wikipedista:BobM d|p 2. 4. 2017, 08:50 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Souhlas s pochybnostmi o druhém odstavci úvodu, byl bych pro smazání.
Definici vidím jako OK, "pokusy" nejsou vysvětlením (ani vyvrácením), po skutečném vysvětlení přestává jev být paranormálním (případně mizí jako jev vůbec, podaří-li se vyvrátit jeho existenci přesně reprodukovaným pokusem). Nechal bych badatelům právo, označovat za paranormální i to, co vědci nevysvětlují třeba jen proto, že odmítají vynakládat úsilí a prostředky na bádání o něčem, co bylo "pozorováno" nereprezentativně a sami tomu proto nevěří. Důležité je, že je vyznačena i kategorie Pseudověda, ukazující jak takovou definici chápat.
Nesouhlasím ani se zpochybněním článku jako celku, pseudovědci i publicisté tento pojmem často používají, čtenář má právo toto heslo va wikipedii nalézt (a interwiki tomu přinejmenším nazanačuje silnou podporu). Oddíl výzkum považuji dokonce za důležitý, neboť ukazuje refovanými skutečnostmi, že paranormální schopnosti objektivně a opakovaně nikdo prokázat nedokázal či aspoň nechtěl dokázat ani za velmi motivující odměnu (že by ze strachu, že přijde o příjmy z pseudovědeckých aktivit či publikací? :-) ). Petr Karel (diskuse) 3. 4. 2017, 11:26 (CEST)Odpovědět[odpovědět]