Diskuse:Monosacharidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Připomínky WP:Q[editovat zdroj]

Vojtěch Dostál[editovat zdroj]

Hezký a významný článek, po dlouhé době něco z chemie! Chválím ale ovšem připojuji celou řadu poznámek:

Bránící pochopení
 • "rovinně polarizovaného světla" - bylo by vhodné nalinkovat na konkrétní termín na české Wikipedii (rovinná polarizace?)
 • triosy až oktosy - více jich není? co nonosy? Chtělo by vysvětlit proč (ne)existují. S dovolením jsem odstranil tabulku, protože v ní bylo jen to, co obsahoval text výše.
 • Jasně tabulka nebyla nutná. Dopsal jsem větu, teď je to myslím jasné.--Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)
 • "Příslušnost monosacharidů do D- nebo L-řady je určena shodou konfigurace na konfiguračním atomu monosacharidu" - je potřeba vysvětlit to polopaticky (není možné používat výraz "konfigurace na konfiguračním atomu" bez vysvětlení
 • Přidal jsem odkaz na heslo "konfigurace" (zatím neexistuje) a trochu dovysvětlil. Myslím, že takhle jsou všechny pojmy vysvětleny, a přitom definice zůstává jednoznačná a správná.--Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)
 • termín "lokant" není možno používat bez vysvětlení, tím méně bez nalinkování na článek
 • " Ačkoliv konfigurace D a L nesouvisí se skutečným směrem otáčení roviny polarizovaného světla, je většina D-monosacharidů pravotočivá (+)" - tak tomu nerozumím. Mám to chápat tak, že to je jen náhoda? Jinými slovy, poměr D-monosacharidů pravotočivých k levotočivým není 1:1? V takovém případě to přeci neodpovídá pravděpodobnosti. Chtělo by to vyjasit
 • Je to tak, že hodnota optické otáčivosti monosacharidu je určena nejen konfigurací na konfiguračním atomu, ale i konfigurací ostatních hydroxylů. Takže orientace hydroxylu na tom uhlíku, který rozhoduje o zařazení do D- nebo L- řady hraje jen malou roli pro směr otáčení (v cyklické formě je navíc tento hydroxyl často vázán v kruhu). To dělení D/L trefil Fischer opravdu náhodou, měl šanci 50% (myslím, že si toho dokonce byl v té době vědom.) Takže ten poměr opravdu není 1:1, většina D-monosacharidů točí doprava, je to individuální věc. --Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)
 • izolace fruktózy inulinem - pokud tomu dobře rozumím, nejde o izolaci nýbrž spíše o výrobu (inulin je výchozí surovina?)
 • 2-deoxy-D-ribosa je uvedena v primárních i sekundárních monosacharidech, to asi není korektní
 • Kde jste došel k seznamu primárních monosacharidů? Je to nějaký kodifikovaný seznam? Protože "primární metabolismus" mi přijde jako poměrně vágní termín, který se dá aplikovat na leccos (je třeba syntéza DNA primárním metabolismem?)
 • To dělení cukrů na primární / sekundárních neni z mé hlavy, už to v tom článku bylo. Nechtěl jsem to celé mazat, tak jsem to zpřehlednil a opravil. Každopádně kodifikovaný seznam neexistuje. Za primární metabolismus považuji vše, co je třeba k růstu a reprodukci buňky, a vyskytuje se v široké skupině druhů. Takže syntéza DNA určitě. --Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)
 • Metabolismus - téměř celý je o glukose a patří tedy spíše do článku glukosa. Představoval bych si nějaké obšírnější pojetí sekce - holistické pojetí interkonverzí mezi monosacharidy a dalšími produkty cukerného anabolismu a katabolismu
 • Všechny monosacharidy se v metabolismu převádějí na glukosu a její deriváty, polysacharidy se také štěpí na glukosu, takže glukosa je vskutku nejdůležitější. Ale je pravda, že například syntéza glykogenu by tam asi být měla. Bohužel v současné době mám na to málo času.--Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)
Formální
 • "tvoříme", "uvádíme" atp. - doporučuji z formálních důvodů odosobnit a převést na trpný rod ("se tvoří", "je uváděn")
 • nadměrně nalinkovány některé výrazy jako "Fischerova projekce" či "Glukosa" atp. - stačí jen max. jednou v každé sekci článku.
 • " Přitom stejné fyzikální a chemické vlastnosti mají jen ty dvojice molekul, které jsou navzájem svými zrcadlovými obrazy..." - je vhodné dodat pramen této informace
 • Odstraněno, vlastně není nutné, aby to tam vůbec bylo..--Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)

Další připomínky příště. Ať se daří, --Vojtěch Dostál (diskuse) 2. 9. 2015, 17:20 (CEST)

 • Děkuji za dobré připomínky! Těším se na další spolupráci.--Jan Choutka (diskuse) 16. 11. 2015, 21:16 (CET)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 1 externí odkazy či reference na stránce Monosacharidy. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 31. 8. 2018, 23:22 (CEST)