Diskuse:Kosa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V původním článku je napsáno: Kosa určená ke sklizni obilí při žních bývala navíc vybavena na kosišti rámem, který zajišťoval padání klasů do řad. To pak usnadňovalo následné vázání obilí do snopů. Ten rám se jmenuje „hrabice„, ta měla různý tvar a provedení. Od prutů, připomínajících roztažené prsty ruky, někdy potažené plachetkou, až po jednoduchý oblouk vyrobený z ohnutého prutu, nebo ocelového drátu. Obilí se seklo-sžínalo tak aby stébla s klasy zůstávaly ve svislé rovině a při dokončení tahu do záběru se kosa s hrabicí nazvedla tak, aby se užnuté obilí opřelo o ještě stojící obilí, špička kosy se při tomto neoddalovala od země. K odebírání užnutého obilí se používal srp. Tento motiv byl na jedné bankovce minulého režimu. Odebrané obilí se v určitém množství svázalo do snopu pomocí povřísla. To se vyrábělo z malých svazečků užnutého obilí přímo na místě, nebo do strojově vyráběných povřísel zkroucením dlouhé slámy, získané při ručním výmlatu cepy, nebo do kusu motouzu, na jehož jednom konci bylo navlečeno ploché dřívko a zajištěno uzlíkem, toto se používalo ještě před nástupem žacích mlátiček, tedy kombajnů. Vyobrazené kosiště v článku je určeno pro leváky a také se na toto kosisko upíná levá kosa. 193.179.175.210 12. 9. 2011, 08:08 (UTC)

Kosu ani kosiště pro leváka jsem nikdy neviděl. Vnuk je levák a nemá problémy sekat stejnou kosou jako já. Juniperbushman (diskuse) 12. 1. 2015, 04:02 (CET)

Editujte s odvahou[editovat zdroj]

Děkuji Vám, že se snažíte Wikipedii pomoci. Neváhejte v článku provést potřebné změny, a to nejlépe s uvedením zdroje. Noví přispěvatelé jsou vždy vítáni.

Váš text zde nahoře patří do článku, né sem! ** S pozdravem MiroslavJosef 12. 9. 2011, 08:12 (UTC)

Celý článek je hoden přepracování. Nad textem v poznámce jen nechápavě kroutím hlavou. Neexistuje nějaká šablona pro "Nářadí, nástroje, náčiní"? Juniperbushman (diskuse) 12. 1. 2015, 04:02 (CET)