Diskuse:Korek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

korek je také část kmene rostlin - více o tom nevím ale je třeba to zakomponovat do článku– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Vojtech.dostal (diskusepříspěvky)

To sice taky nevím, ale co vím určitě je, že existoval Korek n. p. koncern se sídlem v KlnO a podniky jak tam tak po celé ČSSR, a poté ČSFR, jen v Kl. měl v době největší slávy 1000 lidí a byl monopolním zpracovatelem korku + vyráběl korunkové uzávěry. No snad se jednou dostanu k tomu abych to vyrobil--Horst 14:25, 17. 11. 2007 (UTC)
O korku jako části stonku některých dřevin se zmiňuje článek http://en.wikipedia.org/wiki/Periderm . korek je produkován felogénem. --Vojtech.dostal 15:13, 17. 11. 2007 (UTC)

Korek jako anatomická část kmene je zároveň korek jako materiál, je to těžké rozdělit. Jsem spíše proti. --Vojtech.dostal (diskuse) 28. 12. 2013, 22:04 (UTC)

Vypadá to, že pouze první odstavec se týká korku obecně vše ostatní jenom dubového korku (jako třeba toto). Jestli to chápu správně, tak třeba odloupaná borka z břízy je taky tvořená korkem, ale přesto je úplně jiná než korek - materiál na špunty nebo na podlahy a jako materiál použitelná jen na mulčování, které v článku není zmíněné. Zde je to také probírané jako zvláštní téma a v Ottovi sice ne, ale je to tam aspoň dobře vysvětleno a odděleno v rámci jednoho článku (resp. kůru korkového dubu jen zmiňuje několika krátkými větami v jinak dlouhém článku). Čili podle mě by to bylo dobré rozdělit. Obě témata jsou EV a o tom botanickém toho je v článku jen na pahýlek. --Palu (diskuse) 30. 12. 2013, 13:13 (UTC)
Jenže je otázka např. jestli botanický význam není původní a tedy primární (korek) zatímco korek dubu korkového je korek (materiál). Dále je možné že korek jako materiál nepochází pouze z korku dubu korkového, ale jsou i jiné možnosti; nejsem si jist. Dělí se to proto poměrně komplikovaně. Původně je to jedna a ta samá věc - část stonku rostlin - a tak, když o obou máme jen poměrně málo informací, držel bych je zatím pokupě. --Vojtech.dostal (diskuse) 1. 1. 2014, 16:31 (UTC)
  • Myslím, že je nesmyslné článek rozdělovat, protože v článku korek (materiál) bude určitě opět uvedeno, co to je a v článku o korku, že se využívá, takže nedoporučuji rozdělit logickým rozšířením by se duplikovaly.--Rosičák (diskuse) 1. 1. 2014, 17:13 (UTC)
Ten návrh měl vést především k vyjasnění a vymezení těch pojmů a vztahu mezi nimi. K vzniku dvou pahýlů sloužil spíše sekundárně. Jestli ale zatím není nikdo, kdo by uměl téma alespoň základně, přitom kompletně popsat, tak je zatím rozdělování článku skutečně asi zbytečné. --Palu (diskuse) 2. 1. 2014, 19:12 (UTC)