Diskuse:Ježíšovy zázraky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poznámky vyučujícího ke zpracování/dopracování hesla v rámci projektu Studenti píší Wikipedii[editovat zdroj]

Hodně relevantních připomínek je též níže. Dz (diskuse) 22. 1. 2013, 14:08 (UTC)

Pramenná kritika[editovat zdroj]

Heslo není zpracováno v historické perspektivě, tj. v perspektivě pramenné kritiky. Chybí odstup od narativní perspektivy pramenů, přesněji řečeno odstup tu je, ale je to nikoli odstup pramenné kritiky, nýbrž odstup racionalizující moderní biblické exegeze. Článek buduje syntetický obraz z různých textů, aniž je odlišuje a jednotlivě cituje. Několik příkladů:

  • "Všechna kanonická evangelia dosvědčují, že"
  • "podle slov samotného Ježíše"
  • "Zázraky se většinou odehrávaly na veřejnosti"
  • "Z historicko-kritického hlediska tedy nelze popírat, že Ježíš konal mimořádné skutky"

Dz (diskuse) 22. 1. 2013, 14:09 (UTC)

Neencyklopedický sloh[editovat zdroj]

"Dnešní člověk se hned ptá: A bylo to tak i ve skutečnosti? Jsou tato vyprávění historická? Badatelé odpovídají: lze jen těžko popírat, že Ježíš byl léčitel." Dz (diskuse) 22. 1. 2013, 14:08 (UTC)

Připomínky bohužel stále nezohledněny... Dz (diskuse) 19. 2. 2013, 16:40 (UTC)

Další připomínky[editovat zdroj]

... všechna evangelia ... Jaká všechna? Kanonická, nekanonická, jiná? Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... chápal jako Žida ... on byl Žid. Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... výraz „Mesiáš“ (řecky „Christos“) se stal je stálým přídomkem ... pozor na gramatiku a styl Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... odvozuje křesťanství ... Bylo by dobré zmínit, že právě ve Skutcích apoštolů se následníci poprvé nazvali "Kristovci". Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... Ježíš koná zázraky z vlastní moci, ne jako starozákonní proroci nebo učedníci po Velikonocích, ti naopak jednají v Ježíšově jménu ... Tuto větu (stylisticky) nechápu. Chceš snad říct, že starozákonní proroci se spoléhali na Ježíše a konali zázraky v jeho jménu? Elijáš, když přivolával oheň jej přivolával ve jménu Ježíše? nebo Jahveho? Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... musí být přesným záznamem Ježíšova jednání - co takhle trochu religionistické (historické) metody? Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... království je přece již přítomno, i když ještě nedosáhlo své definitivní realizace - to není moc religionistické tvrzení, nýbrž teologické (viz dále Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

... možná by to chtělo čerpat z religionistické literatury, neboť mi připadne, že článek je postaven na výpiscích z teologických příruček (začít můžeš např. Ian Hazlett - Rané křesťanství) Kebeal (diskuse) 16. 12. 2012, 18:08 (UTC)

Formální a obsahové úpravy[editovat zdroj]

1) Sjednoťte citační normu - např. poznámka (reference) 1 a 6 se liší ve formě uvedení místa vydání (má být Jaroslav Pelikán, Ježíš v proměnách staletí: Jeho vliv na dějiny, myšlení a kulturu, Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2008.). 2) Doplňte do citačních poznámek (reference) přesné údaje o stránkách knih, z nichž informace čerpáte. 3) Každá poznámka i bibliografický údaj je chápán jako samostatná věta - doplňte za nimi tečky (např. 1). 4)Doplňte seznam literatury o všechny citované tituly. Hodilo by se pro zachování větší objektivity textu také zohlednit rady Vašich kolegů stran relevantní literatury v ELFovské diskusi k utváření hesel (v Sylabu byly požadovány 3 a více tituly).

Výše uvedené rady se řídí požadavky Sylabu předmětu, prosím prostudujte si jej ještě jednou, doporučuji také projít si vzorové heslo "religionistika" na české Wikipedii zmíněné tamtéž - obsahuje podrobné reference i seznam literatury.


Bolo by vhodné pridať krátky úvod o hesle, čím bude článok prehľadnejší. Prosím vezmite do úvahy už spomínanú pripomienku o využití relevantnejšej literatúry. Vychádzať len z kresťanskej literatúry nie je vhodné! Meganka

Z pohľadu laika[editovat zdroj]

Ahoj, podľa môjho názoru je článok napísaný celkom vedeckou formou, zdá sa mi však, že píšete o zázrakoch príliš vo všeobecnosti. Ak si stránku otvorí laik, mal by tam, podľa mňa, nájsť aj niečo uchopiteľnejšie než len odborné výrazy. Mám na mysli konkrétne príklady zázrakov, ktoré by článok oživili. Možno je odbornosť zámerom, mne sa však zdá, že zaradiť konkrétny text opisujúci zázrak (hoc aj krátky), by priblížil článok laickému čitateľovi. Daniela Kurečková