Diskuse:Japonsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

A proč nepužijete českou transkripci? Honshu [Honšú], Hokkaido [Hokkaidó], Kyushu [Kjúšú] a Shikoku [Šikoku] ? Vždyť je to český slovník?

Odpověď: Cizinec nezná českou transkripci. Tohle bude na nás Češíš.


Šablona pro státy ?[editovat zdroj]

Jak udělat šablonu nebo kde jí najít pro jednotlivé státy. např.: název krátké info vlajka hymna státní znak demografické údaje geografické údaje dějiny atd. atd.

Divná editace[editovat zdroj]

[1] - Něco se snaží vysvětlit, ale moc se to nedaří. Navíc mění odkaz. Může (ale nemusí) to být vandalismus. Miraceti 10. 3. 2009, 10:21 (UTC)

Odpověď:Nejde o žádný vandalismu!!! Pouze jsem opravil omyl, kterému i vy podléháte. V Japonsku není Tokyo hlavní město de jure, pouze de facto. Není tak v žádném zákoně označeno. Zákony znají pouze poněkud nejasný termín "vládní oblast". Tokyo je dnes v Japonsku prefektura, na jejímž území shodou okolností sídlí vláda a parlament. Je to i v japonské a anglické verzi wikipedie. Německá má o tom i zvláštní článek. To co vy označujete za Tokyo je ve skutečnosti souměstí mnoha měst nacházející se na území několika prefektur. Jinými slovy: Když řeknete Japonci , že Tokyo je město, tak vám nebude moc rozumět. Protože je to přece prefektura. Města mají jiné názvy. Zároveň část území prefektury Tokyo leží na západ od obydlených oblastí v horách a je pokryta lesy. .....jaký smys má, opravovat omyly ve wikipedii, když někteří lidé to odmítají pochopit a označí to za vandalismus, a musí se jim to vysvětlovat znova.....pokud mi nevěříte, podívejte se na Hauptstadt_Japans. --napsal Mickey Mouse (přidáno --Spock [lone wolf] 31. 3. 2009, 10:27 (UTC))

Jen pro připomenutí, hlavní město Japonska resp. Japonského státu je de facto Tokyo jako aglomerace jejíž součástí je i "původní Tokyo" resp. Edo, kam v roce přesídlil císař a tím se stalo hlavní městem (je to dokonce i na cs.wiki). V roce 1603 byl založen šógunát Tokugawa a Edo se stalo sídlem jeho vlády, tedy de facto hlavním městem. Císařovo sídlo a formální hlavní město zůstalo v Kjótu. V roce 1868 byl šógunát zrušen a 3. září bylo Edo přejmenováno na Tokio, tj. „Východní hlavní město“. Ještě téhož roku se císař přestěhoval do Tokia, které se tím stalo hlavním městem i formálně. --Kolomaznik 27. 8. 2009, 18:58 (UTC)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 2 externí odkazy či reference na stránce Japonsko. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 28. 8. 2018, 10:03 (CEST)

Ke konci 2. světové války v Japonsku: O dvou atomových bombách, které na Hirošimu a Nagasaki hodily USA sice japonský císař věděl, ale ty rozhodně neukončily válku. Skutečný konec přinesl až vstup sovětů do Japonska, kdy Stalin splnil slib daný USA, že když USA vstoupí do války proti Hitlerovi v Evropě, tak potom on pomůže USA porazit Japonce. A tak se také stalo. --89.176.46.200 11. 9. 2019, 13:00 (CEST)[editovat zdroj]

--89.176.46.200 11. 9. 2019, 13:00 (CEST)