Diskuse:GPS

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 3 lety od uživatele Chrzwzcz v tématu „Přesun na Globální polohový systém

Uživatelský segment / Selective Availability[editovat zdroj]

Prosim autora, aby si zkontroloval udaje o nepresnosti se zapnotou SA. Podle toho, co jsem nasel ja, by to melo byt priblizne 100 metru horizontalne a 140 metru vertikalne. Se stavajicimi hodnotami (10m horizontalne a 30m vertikalne) je to i dost nelogicke...udaj pro vypnutou SA uvadite 5-10m.
Zde je jeste odkaz na velice zajimave anglicky popsane mereni presnosti GPS s vypnutou/zapnutou SA, ruznou kvalitou signalu a prijmem/neprijmem EGNOSu v jeho predpotopnich dobach (rok 2003)... http://www.gartrip.de/long.htm

Je to tak se zapnutou SA je to kolem 100 m --Tex 05:47, 7. 5. 2006 (UTC)
Samozřejmě ale američani to dokáží rozhodit ještě více nebo úplně to rozject a jijich atorizovaná vojenská část bude fungovat dále dobře. --Tex 05:48, 7. 5. 2006 (UTC)
Vidím, že v článku už to bylo (bez vysvětlení) upraveno (diff). Původní text zjevně vycházel z anglického článku, kde je: „SA typically added signal errors of up to about 10 meters (30 ft) horizontally and 30 meters (100 ft) vertically.“ Jestli máte solidní zdroj, je třeba to upravit i tam. --Aleš Tošovský 05:42, 17. 8. 2006 (UTC)

Upozorneni na spatne hodnoty jsem posilal asi pred tremi mesici a pred nekolika dny jsem je nakonec sam zmenil. Omlouvam se, ze jsem to hned neokomentoval. Zdroj alespon pro horizontalni chybu myslim solidni je (https://199.31.3.34/gpsoc/gps_documentation.htm) Zde jeste citace z dokumentu NAVSTAR GPS User Equipment Introduction (ze zari 1996):
"The SPS is a less accurate positioning and timing service which is available to all GPS users. In peacetime, the level of SA is controlled to provide 100 metre (95%) horizontal accuracy which is approximately equal to 156 metres 3D (95%). SPS receivers can achieve approximately 337 nanosecond (95%) UTC time transfer accuracy. System accuracy degradations can be increased if it is necessary to do so, for example, to deny accuracy to a potential enemy in time of crisis or war. Only the President of the United States, acting through the U.S. National Command Authority, has the authority to change the level of SA to other than peacetime levels."
S vertikalni chybou si prilis jisty nejsem, ale v kazdem pripade je to spravnejsi cislo, nez tam bylo. Oba udaje je zrejme nutno brat jako orientacni. Podle mereni, jak ze stranek na ktere je odkaz v prvnim prispevku, tak ze skript CVUT FEL Radiove urcovani polohy z roku 1996, byla v 95% horizontalni chyba mensi nez asi 65m a vertikalni mensi nez 96m. Mozna zalezi na mericich podminkach, nevim. 100m horizontalni chyby je ale kazdopodne udaj, ktery je bezne uvaden. V anglicke verzi hesla se mi popravde moc hrabat nechce. --Alkes 22:00, 21. 8. 2006 (UTC)

Princip zaměření polohy přijímače v systému GPS[editovat zdroj]

Princip zaměření polohy přijímače v systému GPS

Poté kdy jsem zakoupil navigační přístroj GPS, začala mě trápit otázka, jakým způsobem zjišťuje přijímač svou polohu. Propátral jsem mnoho stránek na informační dálnici www, ale ucelený výklad základního principu se mi najít nepodařilo. Nerozumím elektronice ani kódování signálu a pojmy jako autokorelace, subrámce, P-code a další, které zvučně zní na internetu mi nic neříkají. Myslím, že nic neříkají většině čtenářů. Řada článků uvádí, že přijímač měří čas mezi okamžikem vyslání signálu a okamžikem přijetí signálu. Vynásobením rychlostí světla (rychlost šíření radiového signálu) získáme vzdálenost od vysílající družice. Signál obsahuje informaci o poloze družice a pak už je to hračka. Mám-li družice 3, získám 3 kulové plochy možného výskytu přijímače a relativně jednoduchým výpočtem (zvládne ho téměř každý profesor vysokoškolské matematiky) zjistím jejich průnik (jsou 2, z toho jeden je nesmysl) a mám vyhráno. Háček je v tom, že přijímač neví kdy byl signál vyslán. Představa o naprosto synchronních hodinách v družici a v přijímači je nereálná (když přijímač koupíte nemá ani baterie a žádný čas se nenastavuje. Navíc hodiny s přesností o 0,001 s za rok vykážou denně odchylku, která odpovídá vzdálenosti cca 800m a takové hodinky za cenu GPS přijímače opravdu nepořídíte). Takže: Základním předpokladem je, že všechny satelity systému na oběžné dráze mají přesně synchronizovaný čas a jsou schopny přesně stanovit svou polohu. K tomu slouží pozemní stanice, které při průletu družice upřesňují její hodiny a dráhu, popřípadě jí sdělí informace o chybách těchto hodnot. Družice pak vysílají signál všechny ve stejných okamžicích. Signál obsahuje mimo jiné informaci o poloze družice a času kdy ho vyslala (např. čas č. 1, čas č. 2 čas č. 3 atd.) Přijímač tyto signály přijímá a vyhodnocuje. Pro zjednodušení začneme v ploše (2D) a u dvou družic, kdy družice A je k přijímači blíž. Obě družice v čase č.1 vyšlou signál. Přijímač získá od družice A signál s časovou značkou č.1 v čase T. Od družice B získá signál s časovou značkou č. 1 v čase T + t (protože je dál). Tohle t (čas který uplyne mezi přijetím signálů) jí poví, že se nachází o t x rychlost světla blíž k družici A (nezajímá ho kdy byl signál vyslán a jak daleko družice je, jde o ten rozdíl vzdáleností). Protože získal informace o poloze obou družic, může určit křivku na které leží. Touto křivkou je hyperbola – tzn.: Množina všech bodů X v rovině, které mají od dvou různých ohnisek F a F´konstantní (neměnnou) absolutní hodnotu rozdílu vzdáleností. V tomto případě jsou družice v ohniscích (A-F, B-F´) a přijímač je kdekoli na křivce.

Dáme-li to do prostoru (3D) máme pěknou zakřivenou plochu zvanou rotační hyperboloid. Náš přijímač se nachází někde na této ploše.

Jestliže přijímač získá údaje z další družice C, spočítá další dvě plochy se soustav A-C a B-C. Protnutím těchto tří ploch získá dva body v prostoru z nichž jeden je kdesi v prostoru a druhý je náš přijímač na zemi. Tuto polohu promítne do mapy, kterou má uloženou v paměti. Není tedy nutno mít v přijímači přesné hodiny. Je ale nutno umět přesně měřit čas. A to v řádech 3x10-8 s pro přesnost 10m. Následně je přijímač schopen převzít přesný čas, který běží na družicích.

GPS - Geometrical Product Specification[editovat zdroj]

Pravděpodobně důležitější než Global Position System je výklad zkratky Geometrical Product Specification což je rozsáhlý systém ISO norem týkajících se oblasti navrhování, výroby a metrologie strojních součástí.

Nesrovnalosti[editovat zdroj]

V části Historie je věta " Od roku 1980 začalo vypouštění družic se senzory pro detekci jaderných výbuchů jako výsledek dohod o zákazu jaderných testů mezi USA a ČR". S největší pravděpodobností nesmysl. Možná tak SSSR. Prosím nějakého znalce o opravu.

Nejde o chybu, družice GPS jsou víceúčelové. Věta byla přeformulovaná, aby byla lépe pochopitelná. enemy (diskuse) 8. 5. 2019, 18:35 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Polohovací?[editovat zdroj]

Nebylo by lepší místo polohovací použít poziční? --Ragimiri 3. 2. 2015, 00:08 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Asi ano, ale závisí na obvyklém překladu. V tom nejsem odborník. --Packa (diskuse) 3. 2. 2015, 00:19 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Přesun na Globální polohový systém[editovat zdroj]

Jsem proti. V české terminologii se překlad v zásadě neužívá, systém se označuje prakticky výhradně zkratkou. Navržený název je matoucí, neb může znamenat kterýkoliv z globálních družicových polohových systémů a na tento článek by měl také přesměrovávat. --YjM | dp 2. 4. 2019, 00:38 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Jsem proti ze stejného důvodu (překlad se v ČR nepoužívá, článek by měl mít očekávaný název). Navíc by to nejspíše neměl být polohový, ale poziční. Milan Keršláger (diskuse) 26. 4. 2019, 13:14 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Přesun na GPS dává význam - podobně jako máme SMS nebo VHS. Chrzwzcz (diskuse) 13. 7. 2019, 09:37 (CEST)Odpovědět[odpovědět]