Diskuse:Efekt hrdla lahve

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vážený pane Ciniku,

zajímalo by mě, jaký je Váš názor na rekombinaci genů u bottlenec effectu? Nevím, jestli jste četl knihu Mayra o tomto problému, ale staví se k tomu poněkud jinak než Vy a naopak hovoří o "návratu kvality populace na původní úroveň". I když to nazývá jako "efekt zakladatele", jde v podstatě o stejný případ. Jinak Vás zdravím a obdivuji Váš "záběr", resp. jeho šíři. Já osobně mám co dělat pouze z úzkým profilem rodu Pinus :-). Srdečně zdraví J. Kaňák (--Ing. Jan Kaňák 21:58, 11. 7. 2006 (UTC)) 1. MAYR,E. l954. Change of the genetic environment and evolution.-In: Huxley, J. (ed.) Evolution as a process.pp.l59-l80. Allen & Unwinn, London.

2. MAYR, E. 1979. Evolution und die Vielfalt des Lebens. – Springer Verlag, London, Heidelberg, New York.

3. MAYR, E.1942. Systematics and the origin of species. - Columb.Univ.Press.1963. Animal species and evolution. Harvard Univ. Press, Cambridge,Mass.1965. Summary -In: BAKER&STEBBINS (eds.) it.cit. 1979. Evolution und die Vielfalt des Lebens. -Springer, Berlin, Heidelberg, New York.

Mé znalosti jsou pouze základní a stačí plus minus na tento hrubý nástřel. Danou literaturu nemám k disposici a musím říci, že mám obtíže pochopit, co přesně se myslí návratem populace na původní úroveň. Bude jednodušší, pokud hodláte o tomto diskutovat, poukázat na část, která je u Mayry pojatá jinak a v čem je odlišnost. Cinik 22:15, 11. 7. 2006 (UTC)
Koukám, že rozdíl byl v tom, že zatímco Mayr rozebírá účinek EHL v rozsahu miliónů generací během evoluce, já zůstal při zemi a zhodnotil jsem krátkodobější efekty. Cinik 03:58, 18. 7. 2006 (UTC)