Diskuse:Dračinec dračí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Název[editovat zdroj]

Což je vlastnost většiny rostlin, mnohdy vyrůstají více než dva nové výhony. Dračinec je však název jen pro tuto rostlinu. Jako důvod názvu jsem slyšel jinou legendu, takže prosím doplňte zdroj. Wikipedista:I.Sáček, senior (diskuse)

Převzato z de:Kanarischer Drachenbaum, zdroj tam nemají. Klidně to vymažte, pokud Vás to irituje.--Feťour (diskuse) 5. 12. 2014, 11:44 (CET)
Vůbec mě to neirituje, jen jsem slyšel že je to podle dračí krve (třeba zde) říkají celému rodu dragoon's blood tree (třeba zde). Ačkoliv se to třeba zdá pravděpodobné tak to samozřejmě může být obráceně - tedy latex mohl být pojmenován podle rostliny a může jít pouze o rozšířenou pověru. Proto jsem chtěl zdroj. Nebylo cílem Vás nějak provokovat ani vaše tvrzení nepovažuji nutně za chybné. --I.Sáček, senior (diskuse) 5. 12. 2014, 12:29 (CET)
Jednu legendu lze vysledovat až k Herkulesovi. Dragon-tree Seriózní zdroj by to každopádně chtělo, a to zcela věcně k udržení určité laťky na wiki. Vojtěch Zavadil (diskuse) 5. 12. 2014, 15:51 (CET)
Ano, na to jsem taky narazil. Konkrétně zde. Ovšem najít něco v originální mytologii se mi nepodařilo...--Rosičák (diskuse) 5. 12. 2014, 17:10 (CET)
Přinejmenším se ale dá použít formulace, že je v souvislosti dracénou a pryskyřicí zmiňována tato legenda a ozdrojovat ji. Takto podobně je to i na de-wiki, kterou autor úpravy zmiňuje. Ale je to bez zdroje na obě tvrzení. --I.Sáček, senior (diskuse) 5. 12. 2014, 18:14 (CET)
  • Drobný problém možná bude i v tom, že zdejší článek je o Dracaena draco, zatímco Dragon's blood tree je Dracaena cinnabari. Článek Dracaena: The Plant With The Heart of a Dragon pojednává spíš o pokojovkách a je to blog, takže bych autorovi a jeho vývodům rozhodně 100% nevěřil. To si může napsat kdokoli. Nikde nic nedoložil. Legendy o Héraklovi a dračinci taky nejsou doložené. Článek Dračinec obrovský používá synonymum, které například Biolib nezná. Tolik k možnosti ozdrojování tvrzení převzatého z němčiny.--Feťour (diskuse) 6. 12. 2014, 16:10 (CET)
Aha, myslel jsem že se bavíme o rodovém jméně. Vojtěch Zavadil (diskuse) 6. 12. 2014, 21:16 (CET)
Za své jméno vděčí strom skutečnosti, že jakmile se mu odlomí stará větev, začnou na jejím místě vyrůstat dvě nové, jako když se pohádkovému drakovi usekne hlava. Pokud jde o druhové jméno draco, pak opravdu legendu která se týká rodu dračinec, a dala by se třeba opravdu najít v solidním zdroji, nepoužijeme. Upřesním alespoň větu v textu, aby se to nepletlo. --I.Sáček, senior (diskuse) 7. 12. 2014, 07:36 (CET)
S legendami je potíž, jsou to jen legendy totiž... Osobně si myslím, že dračince získaly svůj název jednoznačně podle neobvyklého tvaru kmene a listů. Při troše fantazie uvidíte plaza, který dští oheň. Červená míza jen podbarvuje dokonalý dojem. Toto je ovšem jen můj názor a vlastní výzkum. Nikde jsem to nečetl. :-) --Rosičák (diskuse) 6. 12. 2014, 17:45 (CET)