Diskuse:Devon (geologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento článek je pro laika naprosto nestrozumitelný.--Juan de Vojníkov 10. 8. 2008, 06:10 (UTC)

Detailnější geologická historie nemůže být pro laika srozumitelná, protože vyžaduje znalosti z řady jiných oborů a vzájemné souvislosti s jinými epochami. Vývoj není izolovaný, je třeba si projít události předcházející i následují a mít určité znalosti nebo si je najít. Pokud bych to napsal obecně, tedy srozumitelně pro laika, zbylo by tam buď tak 5 vět, které by takto položené byly bezvýznamné a v podstatě nic neříkající, nebo bych musel odborné výrazy popsat dál a byla by z toho kniha (:-)). Vím, že tu chybí článek(-ky) o geologické historii jako takové, jednoduchý, přehledný, třeba po jednotlivých "-horách" (prvohory, druho- atd.), možná i k tomu se dostanu. Udělal jsem články na všechna hlavní období od prvohor až po třetihory. Jednotlivá období netrvají roky, to jsou milióny let nabitých událostmi. Už zkrátit je do čtivé podoby na stránku, dvě je problém. Samozřejmě jsem si vědom toho, že trochu ztrácím soudnost, protože tento problém nezkoumám jako divák zvenku, ale fakt jsem se snažil, aby si z toho každý mohl něco odnést. Teď likviduji nedodělávky v mineralogii a k historii (geologické) se hodlám ještě vrátit. Třeba něco přehledného stvořím. Ale zkus si článek přečíst bez těch latinských jmen, je to hned lepší :-)(ale bez nich by to bylo hodně neúplné). --BíláVrána 10. 8. 2008, 14:48 (UTC)

Rozcestník[editovat zdroj]

Kolegové, je tady taková nedomyšlenost. Všechna ostatní geologická období jsou uvedena jako primární význam (křída, perm, jura), jenom v tomto případě je použit rozlišovač. To je věc pro editory docela nepohodlná, pamatovat si tuto jedinou výjimku. Nebylo by lepší to sjednotit?--Hnetubud (diskuse) 26. 7. 2016, 21:54 (CEST)

Nevím, to určuje doporučení.--Juandev (diskuse) 27. 7. 2016, 07:29 (CEST)
Doporučení praví "pokud žádný z významů nepřevládá", což je docela vágní formulace, kterou může každý posuzovat z hlediska svého oboru. Každopádně pro přehlednost by bylo dobré mít u všech geologických období stejný postup: buď symetrický rozcestník, nebo (což by dalo míň práce) přejmenovat tento článek na devon. Jestli existuje nějaký nástroj, který dokáže rychle najít nesprávné vnitřní odkazy, tak by se to pak vyčistilo.--Hnetubud (diskuse) 27. 7. 2016, 13:34 (CEST)
Podle mě není ostatně převládajícím významem ani perm (Perm (město) je velké jako Praha, tedy nic nevýznamného) ani křída (laik si při zaslechnutí tohoto slova vybaví spíš psací pomůcku než druhohory).--Hnetubud (diskuse) 27. 7. 2016, 13:44 (CEST)