Diskuse:Autorské právo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mozna by bylo zajimave krome kritiky uvest take argumenty obhajcu -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 78.102.6.19 (diskuse)

Editujte s odvahou! --Harold 9. 3. 2010, 10:34 (UTC)

Nesouhlasím s formulací prvního odstavce článku. Podle mě konkrétně formulace "popisuje nároky ... na ochranu před nespravedlivým využíváním jejich tvorby" porušuje NPOV. Připadá mi to jako hodnocení z pohledu autora té formulace. Next ghost 19. 3. 2011, 22:36 (UTC)

Ale přece popis toho, co je cílem autorského práva, nemůžete vést z pozice „ochrana autorských práv se má zrušit“, názor na správnost (stávající podoby) autorského práva je zcela jiná věc. To je jako byste chtěl třeba v první větě článku rasismus kvůli NPOV zakázat psát „hierarchizující sociální skupiny podle rasového klíče“, protože přece podle rasového klíče nelze hierarchizovat. Pokud ale najdete nějakou jinou, dostatečně obecnou formulaci (cílem je najít jakousi univerzální vysokoúrovňovou definici, ne opisovat český zákon), sem s ní. --Mormegil 19. 3. 2011, 23:29 (UTC)
O to, co je cílem autorského práva, se vedou dost vášnivé spory i mezi právníky. O "nespravedlivém" využívání tvorby se dá hovořit jen v modelu autorských práv jako přirozeného majetkového práva. V modelu účelového práva na podporu tvorby nemá pojem "nespravedlivé" žádný význam, protože účelové právo je o dosažení určitého cíle, ne o spravedlnosti. Proto když se v článku bude mluvit o "spravedlivém" využívání tvorby, znamená to, že se článek přiklání na stranu přirozeněprávní interpretace a zavrhuje ostatní možnosti. Proto bych navrhoval omezit se jen na suchý popis co autorské právo znamená a spekulace o cílech hodil do zvláštní kapitolky, kde budou vypsané všechny možnosti. --Next ghost 20. 3. 2011, 00:04 (UTC)
Navrhoval bych jako dostatečně neutrální variantu první věty článku tohle: Autorské právo (anglicky označováno jako copyright) je odvětví práva, které se zabývá právními vztahy tvůrců tzv. „autorských děl“, tzn. spisovatelů, hudebníků, filmařů, programátorů apod., k jejich tvorbě. --Next ghost 20. 3. 2011, 22:20 (UTC)
Ano, v podstatě to je asi přijatelné, ale trochu mi tam chybí ten aspekt, že autorské právo působí absolutně – nejde jen o tvůrce a jejich tvorbu, ale i (dnes zejména) o ostatní uživatele té tvorby. (To byl cíl toho „využíváním jejich tvorby“ ve stávající verzi.) Kdyby se to tam povedlo nějak včlenit, bude to super, ale asi i tohle je v pohodě. --Mormegil 22. 3. 2011, 16:37 (UTC)