Diskuse:Černohorština

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dobrý den, chtěl bych poprosit všechny techticky zdatnější Wikipedisty aby mi pomohli vytvořit tabulku, kde by byla černohorská abeceda s výslovností (příklad: ta samá jako je na stránce čeština, s tím, že by mi stačily jenom dvě kolonky, bez výslovnosti a alofonů; to bych nějak doplnil sám.) a aby tabulka byla z dvou částí: 16 písmen a hlasů na jedné a šestnáct písmen a hlasů na druhé straně. Příklady pokud možno uveďte sem do diskuze a až po předělání bych je dal na stránky.

Mockrát děkuji všem za práci, pomoc a ochotu. W.Y.Z. 18. 10. 2009, 12:46 (UTC)

Není mi jasné, co jsou strany tabulky. Není zas tak dobrý nápad rozdělovat tabulku na dvě části. Sice článek třeba bude na Tvém monitoru kratší, ale jinde to může dělat binec.
A není mi jasné, co mají být ty hlasy. Hlas je fón, nebo foném, nebo co? Nešlo by se přidržet zavedenějších pojmů? Miraceti 18. 10. 2009, 13:12 (UTC)
Tak tedy dobře, radši nerozdělovat tabulku... Když se podíváte na stránky s češtinou, tk se mi tam ta tabulka zdá příliš dlouhá, osobně bych ji rozpůlil, ale rád poslechnu někoho se zkušenostmi.
A ano, omlouvám se za nedodržování termínů. "Písmeno" (jakožto grafém) a "hlas" (jakožto foném) jsou nesprávné termíny. Pokusím se je v nejbližší době upravit. W.Y.Z. 18. 10. 2009, 18:55 (UTC)
Nejakú takú tabuľku som tam hodil, ale je to iba abeceda a jej prepis do cyriliky(azbuky). Keď niekto budete mať chuť, tak tam doplňte ďalší riadok kde budú aj tie fonémy.

Zvláštní věta v úvodu[editovat zdroj]

Co si mám představit pod větou: "Někteří lingvisté upozorňují na to, że prawne i konstytucyjne zapisy sankcjonujące istnienie określonego języka nie mogą zostać uznane za naukowe kryteria służące klasyfikacji kodów językowych?" Nějak mi to asi uniklo, ale tohle přeci není česky, že? Já jsem na české wikipedii a tudíž jsem se domníval, že se tu píše česky. Nevím, jestli to má být ukázka černohorštiny, ale připadá mi to spíš jako polština, takže tuplem nevím, co to tu dělá. Krom toho ta věta začíná česky a pokračuje (asi) polsky, což už je opravdový Babylon. Fíma (diskuse) 15. 6. 2013, 23:04 (UTC)

Věta byla přidána včera editorem Marek Tuh, smazal jsem. --Harold (diskuse) 15. 6. 2013, 23:23 (UTC)
To je rychlost. Chválím. Fíma (diskuse) 16. 6. 2013, 21:27 (UTC)