DinoPark Ostrava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
DinoPark Ostrava

DinoPark Ostrava se nachází na území Doubravy směrem na Orlovou, tedy 13 km od centra Ostravy.[1] Na ploše 35 ha se nachází více než 30 scén se 70 modely druhohorních zvířat v životních velikostech v prostředí, ve kterém pravděpodobně obývala naši planetu před více než 65 miliony let. Vedle paleontologicky věrných modelů dinosaurů (statických i robotických a ozvučených) se návštěvníci mohou seznámit s informacemi o jednotlivých druzích, o vývoji života na Zemi, pohybu kontinentů apod., vše zábavnou a atraktivní formou. Modely jsou vyráběny speciální patentovanou technologií na základě aktuálních vědeckých poznatků a nalezených fosilií. Návštěva DinoParku proto může být i vhodným doplňkem k výuce historie.[2][3]

Součástí DinoParku Ostrava je i Dětské paleontologické hřiště, naučná stezka, denní hvězdárna, minizoo, unikátní dráha pro malé děti DinoRace, DinoBludiště a další atrakce. V pavilonu Cesta do minulosti Země se nachází artefakty datované již od starohor. K vidění je zde např. třetihorní škorpion, otisk křídel pravěkých vážek, fosilie přesliček nalezených v Česku, imitace autentického paleontologického výkopu atd. Pavilon vznikl ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a vedoucím jeho paleontologického oddělení, RNDr. Josefem Pšeničkou, PhD. V DinoParku je umístěná také živá „druhohorní“ rostlina Wollemia nobilis. Tento druh pravěké borovice se vyskytoval na Zemi již před 175 mil. lety a byl znovu objeven teprve v roce 1994. Jde o botanický unikát.[4]

V DinoAquariu, 3D kině, je v celodenní smyčce promítán speciálně natočený panoramatický film. Do míst, kam se nedá jít pěšky, dopravuje návštěvníky speciální silniční vlak DinoExpres.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTALMACH, Darek. Na Karvinsku vyroste největší Dinopark se sedmdesáti pravěkými ještěry. http://zpravy.idnes.cz/ [online]. 2009-04-8 [cit. 2014-08-03]. Dostupné online. 
  2. Redakce. Největší atrakce Moravskoslezského kraje: Jaký byl o ně zájem?. http://www.denik.cz/ [online]. 2013-01-15 [cit. 2014-08-03]. Dostupné online. 
  3. Redakce Kudyznudy.cz. 10 tipů kam vzít děti na výlet za dinosaury a prehistorií. www.kudyznudy.cz/ [online]. 2014-7-13 [cit. 2014-08-03]. Dostupné online. 
  4. THOMAS, P. Wollemia nobilis. IUCN Red seznam ohrožených druhů. Verze 2014. www.iucnredlist.org [online]. 2014-02 [cit. 2014-08-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-05-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]