Diecéze gurská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Diecéze Gurk)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diecéze gurkská
Dioecesis Gurcensis
Znak gurkské diecéze
Znak gurkské diecéze
Základní informace
Sídlo Klagenfurt
Patron diecéze Jan Křtitel
Církev sui iuris římskokatolická
Biskup Alois Schwarz
Generální vikář Engelbert Guggenberger
Církevní provincie salcburská
Statistické údaje
Počet děkanátů 23
Počet farností 336
Rozloha 9 533 km²
Počet obyvatel 557 773 (rok 2013)
Další informace
Web http://www.kath-kirche-kaernten.at
Diecéze gurkská na mapě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diecéze gurkská, nebo také diecéze Gurk či diecéze Gurk-Klagenfurt (lat. Dioecesis Gurcensis) je římskokatolická diecéze, která se nachází na jihu Rakouska, sídlem biskupa je Klagenfurt am Wörthersee. Spolu s metropolitní salcburskou arcidiecézí, diecézí feldkirchskou, diecézí Graz-Seckau a diecézí innsbruckou tvoří Salcburskou církevní provincii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Biskupství bylo založeno v roce 1072, jako první samostatné v salcburské arcidiecézi. Za sídlo biskupa byl vybrán ženský klášter v Gurku, který kdysi založila hraběnka Ema z Gurku, je proto považována jako jeden z diecézních zakladatelů. Jako první biskup byl vysvěcen Günther von Krappfeld. Gurkský biskup měl být zcela závislý na Salcburku a sloužit jako vikář tamního arcibiskupa.

Sídlo gurkské diecéze bylo přesunuto na hrad Straßburg v Korutanech, kde zůstalo po celá staletí do roku 1783 a poté na krátký přesídlilo na zámek Pöckstein. V rámci josefínských reforem bylo biskupství ustáleno v Klagenfurtu a celá diecéze byla podstatně zvětšena. Ze salzburské arcidiecéze získala 96 farností, goricijské arcidiecéze 56 farností, lublaňské arcidiecéze 5 farností a z lavantské diecéze 1 farnost. Když bylo lavantské biskupství přesunuto do Mariboru a vznikla maroborská arcidiecéze, připadlo celé Lavantsko pod zdejší diecézi. Od té doby gurkské biskupství spravuje celou spolkovou zemi Korutany.

Mimo církevní historii je znám i zdejší biskup, kardinál František II. Xaver, který zorganizoval první výstup na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner. Jiný místní biskup Balthasar Kaltner byl posledním virilistou, který mluvil v korutanském zemském sněmu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Diözese Gurk-Klagenfurt na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]