Obyvatelstvo Chicaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lidé žijící v Chicagu jsou anglicky nazýváni Chicagoans.

Podle sčítání z roku 2000 zde žilo 2 896 016 lidí, 1 061 928 domácností a 632 909 rodin žijících přímo v Chicagu. Tento počet tvoří asi jednu pětinu populace státu Illinois a 1% populace Spojených států. Hustota osídlení byla 4 923 obyvatel na km².

Etnika

Rasové složení bylo 42% Běloši, 36,8% Černoši, 0,4% Původní Američané (Indiáni), 4,3% Asiaté, 0,1% Pacifičtí ostrované, 13,6% od ostatních ras a 2,9% od dvou nebo více ras. Obyvatelé Hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 26% populace.

Chicago a okolí tvoří unikátní tavicí kotel různých kultur. Hlavní etnické skupiny jsou Irové, Němci, Italové, Poláci, Číňané a Mexičané. Chicago má velkou populaci Irských Američanů na jihu a jihozápadě města, i když se množství přestěhovalo na předměstí v polovině 20. století. Spoustu městských politiků vzešlo právě z tého velké Irské populace, včetně současného starosty Richarda M. Daleyho.

V Chicagu žije největší Polská populace mimo Varšavu, hlavní město Polska. Chicago se zároveň považuje za druhé největší Srbské a Lotyšské město na světě a zároveň jako třetí největší Řecké město na světě. Město má i velkou Arabskou (185 tisíc) a Rumunskou (přes 100 tisíc) populaci. V Chicagu žije druhá největší populace Mexických Američanů v USA, největší je v Los Angeles.

Metropolitní oblast Chicaga je důležité centrum pro Indo-Američany a pro Jiho-Asiaty. Chicago má třetí největší jiho-asijskou populaci v USA, po New Yorku a San Franciscu. Šablona:Portál Spojené státy americké