Delhi Transport Corporation

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Delhi Transport Corporation
DTC AC Bus.jpg
Základní údaje
Datum založení 1948
Adresa sídla Dillí, Indie
Charakteristika firmy
Oblast činnosti autobusová doprava
Identifikátory
Oficiální web www.delhi.gov.in/wps/wcm/connect/DOIT_DTC/dtc/home
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Delhi Transport Corporation (DTC) je hlavní dopravce v Dillí, největším městě Indie.

Zajišťuje městskou autobusovou dopravu, včetně linek po městských okruzích (mudrika). DTC provozuje největší autobusový provoz vozů poháněných na CNG na světě. V meziměstské dopravě zajišťuje DTC spojení do mnoha destinací v severní části země (cca v deseti svazových státech) a také i do pákistánského Láhaur.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost byla vytvořena v roce 1948 indickou vládou. V té době se autobusová doprava, jakou poskytovaly městu společnosti Gawalior a Northern India Transport Company Ltd. ukázala jako nedostačující. Nový dopravce byl pojmenován „Delhi Transport Service“ (Dillíjská dopravní služba) a o dva roky později pak přeorganizován jako „Delhi Road Transport Authority“ v rámci zákona o silničních dopravcích (Road Transport Corporation Act). V roce 1971 pak byla společnost, do té doby vlastněná přímo státem, převedena do vlastnictví svazového teritoria Dillí.

Od 11. června 2003 DTC zajišťuje také pravidelnou mezistátní autobusovou linku do pákistánského Lahore, v rámci přeshraniční spolupráce mezi oběma zeměmi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]