Přeskočit na obsah

Dejr Jásín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dejr Jásín
Poloha
Souřadnice
Dejr Jásín
Dejr Jásín
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha2,6 km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dejr Jásin (arab. دير ياسين‎) je zaniklá arabská vesnice v nynějším Izraeli, která byla vysídlena roku 1948 po masakru obyvatel židovskými radikály.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nacházela se v Jeruzalémském distriktu tehdejšího Britského mandátu Palestina v nadmořské výšce 800 m n. m. na západním úpatí Judských hor, přibližně 5 kilometrů západně od Jeruzaléma.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů z roku 1945 patřily k vesnici pozemky o rozloze 285,7 ha. Ve vesnici žilo 610 lidí.[1] Obyvatelé se živili zejména dobýváním stavebního kamene.[2]

Vesnice Dejr Jásin byla vylidněna a zničena během občanské války v Palestině následkem útoku židovských teroristických organizací Irgun a Lechi, ke kterému došlo 9. dubna 1948 a pří kterém byly zabity desítky zdejších civilistů. Událost je označována jako masakr Dejn Jásin.

Po vysídlení byla zástavba Dejr Jásin ponechána zčásti na svém místě.[2] V současnosti se na území bývalé vesnice nachází předměstí Jeruzaléma Giv'at Ša'ul.[1] Zbytky původní zástavby jsou začleněny do areálu Psychiatrické léčebny Kfar Ša'ul.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dajr Jasin na polské Wikipedii.

  1. a b Welcome To Dayr Yasin [online]. palestineremembered.com [cit. 2015-05-07]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. a b c Givat Shaul [online]. jerusalem.muni.il [cit. 2015-05-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]