Přeskočit na obsah

Deinococcus-Thermus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDeinococcus-Thermus
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
KmenDeinococcus-Thermus
TřídaDeinococci
L. Margulis & K.V. Schwartz, 1998
Řády a rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deinococcus-Thermus (též Deinococci, Hadobacteria, podle nového názvosloví Deinococcota[1][2]) je malý kmen bakterií, k němuž řadíme extrémofilní kokovité druhy. V rámci něho se rozlišují dvě skupiny, Deinococcales a Thermales. Tyto bakterie sice jsou grampozitivní, ale mají druhou membránu, která jim tak propůjčuje strukturu podobnou bakteriím gramnegativním.

Deinococcales[editovat | editovat zdroj]

Deinococcales zahrnují pouze jeden rod, Deinococcus. Několik z druhů tohoto rodu je známo tím, že vydrží silnou radiaci. Deinococcus radiodurans přežije i desetitisícinásobnou dávku radioaktivity, než člověk. Uvažuje se o jejím použití v odstraňování jaderného odpadu.[3] Mimoto také přežijí pohyb ve vesmíru, kde panuje chlad a vakuum.

Thermales[editovat | editovat zdroj]

Thermales zahrnuje některé rody rezistentní k vysoké teplotě. Thermus aquaticus byl důležitý při vývoji polymerázové řetězové reakce, jedné ze základních genetických metod.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OREN, Aharon; GARRITY, George M. Valid publication of the names of forty-two phyla of prokaryotes. International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology [online]. 2021-10-20 [cit. 2024-03-25]. Roč. 71, čís. 10. DOI 10.1099/ijsem.0.005056. PMID 34694987. (anglicky) 
  2. LPSN. Domain Bacteria. Dostupné online (anglicky)
  3. Archivovaná kopie. www.21stoleti.cz [online]. [cit. 2008-06-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-12-24. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]