DeFuckTo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

DeFuckTo (zkráceně DFT) je zlínská hip-hopová kapela. Její členi jsou rappeři Headdy a Late, součástí koncertní sestavy je navíc DJ Lowa.

Kořeny DFT sahají až do roku 1996, kdy budoucí členové Headdy a Late zakládají kapelu X-Kult. V roce 1997 se zrodila další kapela, Pro-Past, kde se objevuje Jazzy, Zatlec a DJ Fatte. V roce 1998 se obě kapely rozpadají a 19.3.1999 se zformuje nová pětičlenná skupina s názvem DeFuckTo. Ještě v tom roce DFT vydávají první neoficiální album Demo 99. Krátce poté opouští skupinu Zatlec.

Do širokého vědomí i mimo posluchače hip-hopu se DFT dostávají se skladbou Tak je to, která vyšla v kompilaci u časopisu Tripmag a zaujala velké množství lidí. V roce 2002 vychází první oficiální album Pár vět, ale v roce 2003 se objevuje tvůrčí krize kapely a DFT se rozhodují dát si pauzu. V témže roce se Headdy rozhodne pro sólovou tvorbu, ale aktivně se zapojuje i Late a nakonec vychází druhé album Sólo pro dva. V roce 2005 kapelu zmítají neshody a roku 2006 se definitivně rozpadají. Headdy a Dj Fatte se vydávají na sólovou dráhu, DJ Fatte společně s rapperem Ideou a vytvoří duo IdeaFatte. Headdy vydává své dvě sólové desky Hlava nehlava (2006) a Ante portas (2008).

Zlom přichází v roce 2009, kdy je DeFuckTo pozváno na výročí deset let založení kapely do rádia na rozhovor. Tady se zrodí myšlenka na výroční koncert a všichni čtyři účastníci vystupují společně v rodném Zlíně. Díky úspěchu tohoto koncertu se dávají znova dohromady, kromě DJ Fattea, který po neshodách o novém směru a stylu produkce odchází, víceméně do nového DFT ani nenastoupí – na jeho pozici nastupuje DJ Lowa. DFT vydávají třetí album Deja Vu v roce 2010.

Na podzim 2011 vyšlo album s názvem Triumf, na kterém už se neobjevuje Jazzy. Volné místo zaplňují hosté ze Slovenska - Majk Spirit, Misha, Grimaso, z Česka - Mad Skill, Nironic, Tom Malar a z Polska - Peja.

Poslední deska DFT Andělé a démoni vyšla v roce 2014.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Demo 99 (1999, neoficiální, někdy šířeno pod nesprávným názvem Promarněná Šance)
  • Pár vět (2002)
  • Sólo pro dva (2004)
  • Deja Vu (2010)
  • Triumf (2011)
  • Andělé a Démoni (2014)