David Burtka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Burtka
David Burtka 2012.jpg
Narození 29. května 1975 (44 let)
Dearborn
Bydliště New York
Alma mater Michiganská univerzita
Manžel(ka) Neil Patrick Harris (od 2014)
Partner(ka) Neil Patrick Harris
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Burtka (* 29. května 1975) je americký herec, moderátor a kuchař. V současnosti pracuje jako reportér televizní zábavy pro E! News. Jeho životním partnerem je americký herec Neil Patrick Harris. V roce 2010 se jim, za pomoci náhradní matky, narodila dvojčata – Gideon Scott a Harper Grace.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

David Burtka se narodil v Dearbornu v Michiganu. Vyrostl ve městě Canton, kde také absolvoval v roce 1993 střední školu. Poté vystudoval univerzitu v Michiganu,kde získal titul bakaláře v oboru výtvarných umění. Jeho další kariéra byla velmi rozmanitá. David má za sebou několik rolí jak na Broadwayi (Gypsy 2003) tak v televizi (West Wing 2002). V roce 2001 získal Clarence Derwent Award pro nejvíce slibného herce. Po několika hostujících rolích ve známých seriálech jako je Správná Susan a Jak jsem poznal vaši matku však jeho herecká kariéra prozatím skončila. V roce 2009 se rozhodl stát kuchařem na plný úvazek a vystudoval Le Crodon Bleu College na kulinářském institutu v Pasadeně. Ve stejném roce založil v Los Angeles cateringovou společnost, Gourmet M.D. V současnosti pracuje jako reportér televizní zábavy pro E! News.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Životním partnerem Davida Burtky je americký herec Neil Patrick Harris. Pár je spolu od roku 2004. V roce 2010 se jim s pomocí náhradní matky narodila dvojčata - Gideon Scott a Harper Grace. Burtka a Harris prohlásili, že neví, čí je dítě a ani to vědět nechtějí.[zdroj?] V roce 2011 přes Twitter ohlásili své zasnoubení, v září 2014 spolu uzavřeli sňatek.[1] David Burtka se výrazně podílí na některých pracovních projektech svého partnera, který ho označuje za svou lepší polovičku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PISTULKOVÁ, Petra. Neil Patrick Harris si vzal dlouholetého přítele Davida. Týden.cz [online]. 2014-09-08 [cit. 2014-09-08]. Dostupné online.