Daniel Boone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Daniel Boone
Unfinished portrait of Daniel Boone by Chester Harding 1820.jpg
Narození 22. říjnajul. / 2. listopadu 1734greg.
Birdsboro, Pennsylvania
Úmrtí 26. září 1820 (ve věku 85 let)
Daniel Boone Home
Místo pohřbení Frankfort Cemetery
Manžel(ka) Rebecca Boone
Příbuzní Squire Boone (sourozenec)
Funkce member of the Virginia House of Delegates
Podpis Daniel Boone – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Daniel Boone (2. listopadu 1734 podle gregoriánského kalendáře Birdsboro – 26. září 1820 Defiance) byl americký lovec a voják, objevitel cesty přes Appalačské pohoří do Kentucky.

Pocházel z rodiny kvakerů, kteří přišli roku 1713 z Anglie do Pensylvánie. Když bylo Danielovi patnáct let, jeho rodina se usadila na řece Yadkin v řídce zalidněném lesnatém pohraničí Severní Karolíny. Během Francouzsko-indiánské války sloužil Boone jako vozataj v britské armádě, poté si opatřoval obživu především lovem kožešin, díky znalosti krajiny pronikl roku 1769 do oblasti známé jako Kentucky, což v jazyce původních obyvatel znamenalo „louka“ nebo „pláň“. Na území si dělali nárok Francouzi jako na součást Louisiany, ale ve skutečnosti ho obývali pouze domorodí Šavané a Čerokíové. V září 1773 vedl Boone první kolonu osadníků po stezce Wilderness Road do nové země, v roce 1775 založil opevněnou osadu Boonesborough a krátce nato se stal nejmladší z jeho deseti dětí Nathan Boone prvním bělochem narozeným v Kentucky. Noví usedlíci museli často bojovat s indiány; při jedné z potyček upadl Boone do šavanského zajetí, domorodci ho adoptovali a dali mu jméno Sheltowee (Velká želva), pak se mu ale podařilo uprchnout.

Během války za nezávislost se přidal k jednotkám patriotů a zúčastnil se bitvy o Blue Licks. Roku 1781 byl zvolen poslancem virginského sněmu, zastával také úřad šerifa. Začal podnikat, ale nezdar ve spekulacích s pozemky ho uvrhl do dluhů a roku 1799 se odstěhoval dále na západ do Missouri, kde zemřel v bídě a zapomnění.

Boone se však již za svého života stal legendou jako prototyp odvážného a houževnatého amerického průkopníka poté, co v roce 1784 vydal John Filson jeho životopis. James Fenimore Cooper se Boonovou osobností inspiroval ve svém díle Příběhy Kožené punčochy, byl natočen film Daniel Boone (1936, v hlavní roli George O'Brien) a stejnojmenný televizní seriál (1964, v hlavní roli Fess Parker). Je po něm pojmenován okres Boone County, město Boone a ponorka USS Daniel Boone, organizace Boy Scouts of America se původně jmenovala „Synové Daniela Boona“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]