Damn Small Linux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Damn Small Linux
Logo
Damn Small Linux 3.3 po startu
Damn Small Linux 3.3 po startu
Web http://damnsmalllinux.org/
Vyvíjí jednotlivci
Rodina OS GNU/Linux
Aktuální verze 4.4 / 9. červen 2008
Typ jádra Modulární
Výchozí uživatelské rozhraní Fluxbox
Licence GPL a jiné
Stav Aktivní

Damn Small Linux (zkráceně DSL, česky Sakra malý Linux) je minimalistická distribuce Linuxu založená na Debianu, která si klade za cíl především schopnost vejít se na tzv. vizitkové CD, tedy zhruba do 50 MB. DSL byl původně vytvořen jako experiment, kolik užitečných aplikací se může vejít do tak malého prostoru. Postupem času však přerostl v jednu z významných distribucí, často používaných jako např. záchranný disk na Live CD.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

DSL je Linux odvozený z Debianu a Knoppixu. Jeho počátky se datují (pravděpodobně) do konce roku 2004, vzhledem k malému počtu lidí v projektu ale panují v otázkách historie neshody. Vývoj začal tehdy verzí 0.1 a během roku se přehoupl přes „stabilní“ 1.0. Současná stabilní verze je 4.4.10, vývojová 4.11.RC2.

DSL rozšíření[editovat | editovat zdroj]

DSL rozšíření je možné instalovat víceméně jedním kliknutím myši pomocí systému MyDSL – balíček se automaticky stáhne a nainstaluje. Vnitřní struktura .dsl souboru je tar.bz2 archiv potřebných souborů, který se „nainstaluje“ rozbalením do kořenového adresáře. DSL umožňují kompletně změnit funkce i vzhled DSL, k dispozici jsou balíčky např. s kompletním XFree86, ovladačem NVIDIA pro grafickou kartu, množstvím her a kancelářského softwaru.

Příbuzné články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]