Dům důstojníků (Skopje)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dům důstojníků
Dům důstojníků v meziválečné době
Dům důstojníků v meziválečné době
Základní informace
Architekt Vasily Baumgarten
Poloha
Adresa Plaza Macedonia, Skopje, Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům důstojníků (makedonsky Офицерски дом) stál v letech 1929-1963 v centru Skopje, hlavního města Severní Makedonie. V souvislosti s projektem Skopje 2014 je v současné době obnovován.

Dům patřil ve své době k významným objektům makedonské metropole. Zbudován byl na místě středověké mešity, která byla zbourána ve 20. letech 20. století[1] podle projektu ruského emigranta Williamа Baumgartenа. Výstavba domu trvala čtyři roky (1925 - 1929).

Dvoupatrový dům s věžičkou se stal jedním ze symbolů města; z jedné strany ho obklopovalo dnešní Náměstí Makedonie (dříve náměstí Josipa Broze Tita a z druhé strany řeka Vardar. Na závěr druhé světové války byl na střeše budovy instalován vysílač prvního makedonského rádia, které informovalo o výsledcích zasedání ASNOM (antifašistického zasedání makedonských komunistů).

Dům však byl zničen během katastrofálního zemětřesení. Mohutné otřesy vedly k zřícení jedné strany domu. Nedlouho po zemětřesení probíhaly diskuze, zdali má být budova obnovena, avšak vzhledem k vysokým nákladům bylo nakonec od tohoto záměru odstoupeno. V souvislosti s plánem přestavby města tak byl zbytek objektu v roce 1964 stržen.

Projekt Skopje 2014, který se snaží vrátit do města, přebudovaného v duchu brutalistické architektury, tradiční atmosféru, s obnovou Domu důstojníků počítá. S výstavbou jeho věrné kopie se proto počítá již od roku 2007[2] a roku 2013 byla zahájena výstavba objektu na lukrativním pozemku v centru makedonské metropole, kde se dnes nachází veřejné parkoviště. Přestože má být zvenku nový Dům důstojníků kopií předchozí stavby, interiér bude vybudován již podle aktuálních potřeb skopské radnice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu Al-Jazeera Balkans (srbsky)
  2. Článek na portálu Politika.rs (srbsky)