Dům Anny Ježkové čp. 250

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dům Anny Ježkové čp. 250
Dům čp. 250
Dům čp. 250
Účel stavby

obchodní místnosti, bydlení

Základní informace
Sloh secese
Výstavba 1908
Materiál cihly
Stavebník Anna Ježková
Současný majitel Ing. Jiří Faltejsek, Lenka Kořínková, Jarmila Suchomelová, Rudolf Štěpán, Irena Weiszová
Poloha
Adresa S. K. Neumanna čp. 250, Hradec Králové, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Anny Ježkové (S. K. Neumanna čp. 250) je dům na Pražském Předměstí v Hradci Králové, který vždy sloužil k bydlení a v přízemí se nacházely navíc obchodní místnosti.

Stavební popis[editovat | editovat zdroj]

Dům se secesními prvky je jednopatrový a má předsazený litinový balkón, jehož zastřešení je prosklené. Fasáda domu je ozdobena rozličnými rostlinnými i geometrickými sgrafity a v průčelí kolem balkónových oken se nacházejí zdobené kovové prvky, sahající sem z litinových sloupků balkónu. Nahoře nad balkónem je římsa, jež lemuje obrysy domu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento dům byl postaven v roce 1908 stavitelem Františkem Staňkem pro Annu Ježkovou. Jeho součástí byly dva přízemní obchody s výkladními vchody, jedna vinárna také s přízemním výkladovým vchodem, kuchyň, pokoj, sociální zařízení a dvouramenné visuté schodiště do prvního patra, kde byly místnosti s rákosovými stropy i dvouramenné visuté schodiště, které vedlo do podstřeší, jež bylo vydlážděno cihlami. Střecha byla navíc opatřena okapy[1].

Roku 1910 se v základech domu čp. 250 našly kusy profilovaného ostění, jež byly následně spojovány se zaniklým kostelem sv. Mikuláše, i když mnozí odborníci tuto spojitost dodnes vylučují. V roce 1928 zřídil Eduard Kratochvíl na domě 2 výkladní skříně[2]. Roku 1934 bylo majitelce domu Anně Ježkové povoleno vybudovat před domem betonový chodník[3].

V přízemí domu byly od jeho postavení vždy obchodní prostory. Ve 20. letech zde má svůj krám řezník Václav Medáček[4], s psacími stroji obchoduje Richard Kopič a živnost výkrojem koží provozuje František Šolín[5]. Roku 1937 byla zemským úřadem udělena knihkupecká a nakladatelská koncese Zdeňku Řehákovi se stanovištěm právě v čp. 250[6]. V letech 1938-1940 je zase v domě zmiňováno působení vetešníka Doležala[7]. Od roku 2014 působila v 1. patře PhDr. Karin Kateřina Šuchová, která zde poskytovala psychologické poradenství a diagnostiku. Obdobnou činnost zde nabízela od roku 2008 Mgr. Zuzana Říhová. K nim můžeme ještě přiřadit MUDr. Vladislavu Šumberovou, která se do domu nastěhovala v roce 2009. Provozovnu nebo sídlo zde však měla řada fyzických i právnických osob. V letech 2004–2010 byla v objektu provozovna bezpečnostní agentury Securitas ČR.

Reference[editovat | editovat zdroj]