Přeskočit na obsah

Dětská hodinka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dětská hodinka
Základní informace
Původní názevThe Children's Hour
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka107 min
Žánryfilmové drama
LGBT film
PředlohaThe Children's Hour
These Three
ScénářJohn Michael Hayes
Lillian Hellmanová
RežieWilliam Wyler
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAudrey Hepburnová
Shirley MacLaine
James Garner
Fay Bainter
Miriam Hopkins
… více na Wikidatech
ProdukceWilliam Wyler
HudbaAlex North
KameraFranz Planer
KostýmyDorothy Jeakins
StřihRobert Swink
Výroba a distribuce
Premiéra1961
Produkční společnostUnited Artists
DistribuceUnited Artists
Netflix
Dětská hodinka na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dětská hodinka, v originále The Children's Hour, je americké filmové psychologické drama z roku 1961 režiséra Williama Wylera s Audrey Hepburnovou a Shirley MacLaineovou v hlavní roli. Jedná se o filmovou adaptaci stejnojmenné divadelní hry Lillian Hellmanové z roku 1934, která byla inspirována skutečnými událostmi. Jde o remake filmu Vražedná lež (These Three) z roku 1936 téhož režiséra.

Další výrazné role zde vytvořili James Garner, Miriam Hopkinsová a Fay Bainterová.

Dvě mladé učitelky, Karen Wrightová (Audrey Hepburnová) a Martha Dobie (Shirley MacLaine) jsou nejen velké kamarádky ještě z dob svých studií, ale i celkem úspěšné spolumajitelky a provozovatelky internátní dívčí školy. Školu pravidelně navštěvuje i místní lékař Joe Cardin (James Garner), který oběma ženám s výchovou občas i pomáhá, Karen je s ním zasnoubena a ráda by se za něj provdala a měla s ním i dítě. Ve školním kolektivu se však vyskytuje jedna značně problematická bytost, která se začne mstít za svůj přísný a oprávněný trest a začne o obou učitelkách roznášet velmi zlovolný výmysl a nezjevnou lež o jejich vzájemném homosexuálním lesbickém vztahu. Tato lež pak vede nejen k úřednímu vyšetřování případu a nakonec až k celkovému zániku školy. V závěru filmu však dojde k odhalení faktu, že ačkoliv se původně jednalo opravdu o výmysl a lež, jak se nakonec oficiálně i prokáže, její faktická podstata byla reálná. Lež však nevede pouze k zániku školy, rozbije i vztah Karen a Joea, kteří se vzájemně rozejdou. Martha vyjeví Karen svoji skutečnou lásku, Karen na toto zareaguje tak, že školu definitivně opouští a odchází pryč. Martha je psychicky zcela na dně a spáchá sebevraždu, přímo ve škole se oběsí. Karen si však svoji velkou chybu záhy uvědomí a urychleně se vrací do školy zpět, ale Marthu najde již mrtvou. Film končí scénou Marthina pohřbu s otevřeným koncem, Karen z hřbitova odchází aniž by s kýmkoliv promluvila jediné slovo, zpovzdálí ji pozoruje lékař Joe, kdy není jasné jaké bude pokračování jejich vzájemného vztahu.

Film byl nominován v pěti kategoriích na ocenění Americké filmové filmových umění a věd Oscar a třikrát i na Zlatý glóbus.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Barry Paris, Audrey Hepburnová: životopis, BB/art s.r.o., Praha 2005, ISBN 80-7341-684-0

Zajímavost

[editovat | editovat zdroj]

Kameramanem filmu byl Franz Planer, americký kameraman českého původu František Plánička z Karlových Varů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]