Díogenés z Seleukeie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Díogenés z Seleukeie
Diogenes Babylonicus.jpg
Narození 240 př. n. l.
Seleucia
Úmrtí 150 př. n. l. (ve věku 89–90 let)
Funkce scholarch of the Stoic school (neznámá hodnota–150 př. n. l.)
vyslanec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diogenes[pozn. 1] z Seleukeie (asi 240, Seukeia v Babylonii150 př. n. l.), též zvaný Babylonský byl řecký filozof, představitel stoické školy, žák Chrysippa ze Soloi.

Roku 1565 přišel spolu s peripatetikem Kritolaem z Fasélidy a Karneadem (kterého prý vyučoval v dialektice) do Říma, kde se zasloužil o popularizaci stoicismu mezi římskou aristokracií. Napsal několik spisů: o dialektice, o hlase, o urozenosti, o zákonech atd. Učil, že duše sídlí v srdci a život duševní je podmíněn oběhem krve. Přemýšlel a psal o vzniku a povaze hlasu, jejž považoval za náraz vzduchu. Jako duše člověka obkličuje, tak prý i bůh celý svět objímá. Pochyboval o závěrečném shoření světa, o dobru tvrdil, že je absolutní a samo v sobě poznatelné. Zabýval se i astrologií a divinací. Jeho nejvýznamnějším žákem byl Panaitios.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Platná Pravidla českého pravopisu z roku 1993 (akademické vydání, ISBN 80-200-0475-0, str. 383) uvádějí, že se toto jméno má psát Diogenes (tedy všechny samohlásky krátké). Stejný údaj se nalézá v Internetové jazykové příručce. V Encyklopedii antiky (1973) a ve Slovníku antické kultury (1974) je používán tvar Diogenés (poslední samohláska dlouhá).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]