Cutty Sark

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Historický snímek lodi
Cutty Sark v roce 2013
Takeláž

Cutty Sark je jeden z posledních čajových kliprů. Ve své době byla tato loď nazývána Královnou oceánů, nicméně v překladu její jméno vlastně znamená Krátká košile (košilka). Tato proslulá plachetnice, postavená v roce 1869, byla nejrychlejší velkou plachetnicí na světě. Loď je v současné době umístěna v lodním muzeu na břehu Temže v londýnské čtvrti Greenwich. 21. května 2007 byla těžce poškozena požárem během rekonstrukčních prací.

Loď rekordmanka[editovat | editovat zdroj]

Byla držitelkou mnoha rychlostních rekordů zejména v plavbě z Austrálie do Velké Británie. V roce 1885 utvořila rekord, když tuto trasu zvládla za 67 dnů plavby, což představovalo 363 námořních mílí denně. Majitel lodi za tento výkon posádku vyznamenal a na znamení úcty loď nechal dekorovat plaketou "krátké košilky", kterou měla loď připevněnu na předním stěžni. V roce 1870 padl další rekord, když loď zvládla plavbu z Austrálie kolem Afriky po 70 dnech plavby. Od té doby se Cutty Sark říkalo Královna oceánů, coby nejrychlejší nákladní plachetní lodi všech dob vůbec.

Popis lodi[editovat | editovat zdroj]

Jednalo se o velmi pevnou a spolehlivou loď, kostra lodi byla železná s týkovou obšívkou. Celková velikost všech plachet činila 3350 metrů čtverečních. Plachetnice byla spuštěna na vodu dne 23. listopadu 1869 v Dumbartonu na řece Clyde. Loď byla součásti větší flotily čajových kliprů, jež sloužily k dopravě čaje z Číny do Anglie, neboť Londýn té doby byl střediskem světového obchodu s čajem. Dne 16. února 1870 se Cutty Sark vydala na svoji první plavbu do Činy. Nicméně několik let poté začal vývoz čaje také z ostrova Cejlonu (dnešní Šrí Lanka) a význam dopravy čaje z Číny značně poklesl. Většina kliprů přešla do tzv. vlnařské flotily a dovážela ovčí vlnu z Austrálie do britských textilních továren.

Rejstříkové parametry lodě[editovat | editovat zdroj]

  • délka: 64,16 metru
  • šířka: 10,97 metru
  • podpalubí: 6,4 metru
  • registrovaný lodní prostor: 921 tun

Jednalo se o klasický plnoplachetní trojstěžník

Použité zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • M.Michajlov, O.Sokolov - Od drakkaru ke křižníku, vydal Albatros v roce 1982