Coxa vara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Coxa vara je deformita kyčle, kdy se úhel mezi hlavicí a stehenní kostí zmenší na méně než 120 stupňů. Následkem toho se noha zkracuje a postižený proto kulhá. Často je tento stav způsoben zraněním, například zlomeninou. Může se objevit i v případě, že je kostní tkáň v zadní části stehenní kosti měkčí než normálně a může se proto deformovat pod vahou těla. To může být vrozené, což se označuje jako Mau-Nilsonnův syndrom, anebo může jít o výsledek poruchy. Nejčastější příčinou coxa vara je vrozená nebo vývojová porucha. Mezi další časté příčiny patří metabolická kostní onemocnění (např. Pagetova nemoc), deformity po Perthesově nemoci, osteomyelitida a stavy po úrazech (nesprávným zahojením zlomeniny mezi velkým a malým chocholíkem). Deformita Shepherdse Crooka je vážnou formou coxa vara, kdy je proximální konec (bližší k tělu) stehenní kosti těžce deformován a úhel hlavice je menší než 90 stupňů. Většinou jde o následek osteogenesis imperfecta, Pagetovy nemoci, osteomyelitidy, nádoru nebo stavu podobného nádoru (např. fibrózní dysplazie).

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Při vrozené nebo vývojové příčině je stav bezpříznakový. Ovšem v jednostranných případech (např. po úrazu) může být noha zkrácená, což se projevuje kulháním při chůzi, které je viditelné jako pokles postižené strany při došlápnutí (na rozdíl od kolébání u Trendelenburgovy chůze). V závažných případech může být odtažení nohy výrazně omezeno a způsobovat tak kolébavou chůzi. Biomechanika stehna je změněna, protože rameno páky je prodlouženo a působí tak větší smykové síly na zadní stranu stehenní kosti, čímž vzniká náchylnost na únavové zlomeniny. Může to vést také k progresi deformity.

Diagnóza[editovat | editovat zdroj]

Diagnóza je hlavně radiologická. Mezi klinické znaky patří zvětšená vzdálenost mezi chocholíky. Pacient může mít kulhavost s poklesem na zkrácenou nohu, ve vážných případech i Trendelenburgovu chůzi (kvůli omezení abdukce). Trendelenburgův příznak může být pozitivní.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Léčba závisí na příčině stavu. Většina případů nevyžaduje žádnou léčbu. Je-li léčba potřeba, spočívá obvykle v osteotomii (přetětí kosti) klínovitou destičkou nebo dynamickým stehenním šroubem (DHS).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Coxa vara na anglické Wikipedii.