Coton de Tulear

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Coton de Tulear
Coton de Tulear
Coton de Tulear
Základní informace
Země původu MadagaskarMadagaskar Madagaskar
Tělesná charakteristika
Hmotnost psi: 4-6 kg
feny: 3,5–5 kg
Výška † psi: 28-32 cm
feny: 25-28 cm
Barva bílá, přípustné žluté nebo šedé znaky na uších
Klasifikace a standard
Skupina FCI 9: Společenská plemena
† výška uváděna v kohoutku

Coton de Tulear je plemeno společenského psa, který pochází z ostrova Madagaskar. Typický je svoji bílou srstí, malým vzrůstem a přátelskou povahou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Coton de Tulear je malé společenské psí plemeno, pocházející z Madagaskaru, což je ostrov asi 400 km od Afriky. Na Madagaskar se pravděpodobně dostal s francouzskými vojáky.[1] Oblíbený se tehdy stal zejména na jihu ostrova, v okolí města Tuléar, díky němuž získal i název. Do počátku 21. století byl chován především mezi bohatšími chovateli. Je známo, že dnes už vyhynulý pes podobného původu žil i na ostrově Réunion.[1]

V Evropě se tito psi poprvé objevili v roce 1977 na výstavě v Paříži. Krom ní je v této době velký počet jedinců i v Belgii [2]. Právě v těchto dvou zemích se vyskytuje nejhojněji.

V České republice toto plemeno zastřešuje Klub Coton de Tulear.

Coton De Tulear.jpg

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tělo se vyznačuje lehce vyklenutým hřbetem a rovnými končetinami s kulatými tlapkami.[3] Hlava shora trojúhelníkovitého tvaru, z profilu krátká. Tmavé oči mají kulatý tvar a trojúhelníkovité uši jsou svěšené. Výška v kohoutku se přibližně pohybuje mezi 25 až 28 cm. Váha v rozmezí 4 až 6 kg. Srst je jemná, vlnitá a bez podsady. Barva srsti bílá, občas s šedými nebo žlutými znaky. Plemeno je typické pro svoji přátelskou a hravou povahu.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Povahově je toto psí plemeno přátelské, hravé a inteligentní. Svého majitele si oblíbí s celou jeho rodinou a je velká pravděpodobnost, že na nich bude závislý. Je poslušný a k ostatním psům se chová vlídně.[3] Dobře si rozumí i s malými dětmi. Snadno se učí nové věci, někteří jedinci jsou ovšem svéhlaví.[3]. Hodí se i k jiným domácím zvířatům.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst vyžaduje pravidelné kartáčování, předchází se tím tvoření chuchvalců. Koupat stačí dvakrát ročně, srst má samočistící schopnost.[3]. Nelíná, ale ani se nestříhá.

Tito psi pohyb nevyžadují, ale mohou být dobrými společníky na procházkách a hodí se i pro psí sporty, jako je agility. Není vhodné, aby běhali v prašném prostředí.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

Plemeno coton de tulear je poměrně zdravé a nepřešlechtěné plemeno, přesto je k bonitování jedince potřeba vyšetření na luxaci pately a PRA (dědičné vady očí) [4]. Dobrovolnými DNA testy jsou pak testy na hluchotu či multifokální retinopatii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FOGLE, Bruce. Encyklopedie psů. [s.l.]: [s.n.], 1995. ISBN 80-86144-27-5. 
  2. http://www.coton.de.tulear.cz/o-coton-de-tulear/puvod/ [online]. 
  3. a b c d VERHOEF-VERHALLEN, Esther J. J. Velká encyklopedie psů. [s.l.]: Rebo productions, 2002. ISBN 80-7234-072-7. 
  4. http://www.klubcoton.cz/zdravi/ [online]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]