Compagnies républicaines de sécurité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak CRS

Compagnies républicaines de sécurité (často jen zkráceně CRS, neboli Republikové bezpečnostní roty) jsou speciální jednotky státní policie ve Francii. Představují všeobecnou rezervu státní policie a slouží k zajištění bezpečnosti významných událostí. K jejím úkolům patří i monitorování dopravy, záchranná vodní a horská služba. Rota 1 (CRS n°1) je určena k doprovodu významných osob doma i v zahraničí a spolupracuje s jednotkami Service de Protection des Hautes Personnalités. CRS rovněž zajišťuje převoz vězňů. Příslušníci CRS nosí modré uniformy.

Jednotky CRS byly založeny 8. prosince 1944 a v roce 1948 proběhla jejich reorganizace. Na rozdíl od jednotek četnictva se jedná o civilní organizaci. Jejich předchůdcem byla polovojenská organizace Groupes mobiles de réserve (Záložní mobilní skupiny) Vichistické Francie. Zpočátku vstupovalo do CRS mnoho členů Francouzské komunistické strany. Tento stav nakonec vedl k reorganizaci, neboť během odborářské demonstrace 12. listopadu 1947 v Marseille, neuposlechli členové CRS rozkaz k jejímu potlačení.

Prvotním posláním CRS je zabránit ohrožení při masových shromáždění, jako jsou demonstrace, manifestace nebo stávky. V minulosti byly jednotky opakovaně kritizovány za použití nepřiměřené síly. Zejména během demonstrací v květnu 1968 byly jednotky v neoblibě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]