Commission des sciences et des arts

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Commission des sciences et es arts (česky přibližně komise pro vědu a umění) byla skupina odborníků, kterou sestavil Napoleon Bonaparte. Oficiálně vznikla 16. března 1798.

Při svém tažení do Egypta se Napoleon rozhodl vzít s sebou také početnou skupinu vědců a umělců, čímž si vzal za vzor svého oblíbeného Alexandra Velikého, kterého při jeho výpravě do Persie rovněž doprovázeli ctihodní filozofové. Do Egypta tak s francouzským vojskem putovali astronomové, matematici, historici, přírodovědci a báňští inženýři, fyzikové, lékaři, chemici, inženýři, botanici, malíři a také jeden básník a muzikolog.

„Komise“ původně sestávala z 167 odborníků všech možných oborů. Až na šestnáct z nich[1] odjeli všichni do Egypta a zde se podíleli na vzniku velkolepého díla Description de l'Égypte.[2] Komise během tří let provedla obrovské množství vědeckých výzkumů.

Bonaparte organizoval tento vědecký sbor jako armádu, rozdělil členy do 5 kategorií, udělil každému vojenskou hodnost a kromě detailně popsaných vědeckých cílů i definoval každému vojenskou funkci (zajištění dodávek, ubytovací povinnosti atp). Komise byla pevně integrována do francouzské invazní armády.

Někteří vědci se později stali členy Institutu d’Égypte v Káhiře.

Členové[editovat | editovat zdroj]

výběr

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Friedrich Max Kircheisen: Napoleon im Land der Pyramiden und seine Nachfolger. 1798–1801. Hamburg 1918 (Nachdruck Severus, Hamburg 2012, ISBN 978-3-86347-322-8).
  • Yves Laissus: L'Egypte, une aventure savante avec Bonaparte Kléber, Menou 1798–1801. Fayard, Paris 1998, ISBN 2-213-60096-1.
  • Philippe de Meulenaere: Bibliographie raisonnée des témoignages occulaires imprimés de l'Expédition d'Égypte (1798–1801). Éditions F. et R. Chamonal, Paris 1993.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Commission des sciences et des arts na německé Wikipedii a Commission des Sciences et des Arts na anglické Wikipedii.

  1. mezi jinými Julien Bessières, Joseph Claude Charbonnel a Pierre-Simon Girard.
  2. celý název: Description de l'Égypte ou recueil des observations et des recherches qui ont été faites en Égypte pendant l'expedition de l'Armée Française