Cité nationale de l'histoire de l'immigration

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cité nationale de l'histoire de l'immigration
Údaje o muzeu
Stát FrancieFrancie Francie
Město Paříž
Adresa 293, avenue Daumesnil, 75012 Paris
Založeno 2007
Zaměření imigrace
Zeměpisné souřadnice
Cité nationale de l'histoire de l'immigration
Red pog.svg
Cité nationale de l'histoire de l'immigration
Webové stránky

Cité nationale de l'histoire de l'immigration (Národní centrum historie imigrace) je muzeum v Paříži. Nachází se ve 12. obvodu na Avenue Daumesnil v Palais de la Porte Dorée. Muzeum se zaměřuje na dějiny přistěhovalectví ve Francii a bylo pro veřejnost otevřeno 10. října 2007.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka na vytvoření muzea zaměřeného na dějiny a kulturu imigrantů ve Francii existovala delší čas. Teprve v roce 1992 vznikla z podnětu historiků Association pour un musée de l'immigration. V roce 2001 premiér Lionel Jospin nechal vypracovat studii proveditelnosti tohoto muzea a v roce 2002 prezident Jacques Chirac zahrnul do své agendy a roku 2003 ustanovil meziresortní komisi.

Cité nationale de l'histoire de l'immigration oficiálně představil 8. července 2004 premiér Jean-Pierre Raffarin a pro veřejnost bylo otevřeno 10. října 2007.

Od 1. ledna 2012 patří k centru rovněž tropické akvárium.

Pohled do stálé expozice

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Cité nationale de l'histoire de l'immigration především shromažďuje, uchovává a vystavuje objekty vztahující se k dějinám imigrace ve Francii, především od 19. století a představuje tak kultury a umění imigrantů.

Plocha celého palace je 16 000 m2, z čehož připadá 1250 m2 na stálou expozici představující dvě století francouzské imigrace.

Hlavní expozice nazvaná Repères (Orientační body) popisuje hlavní imigrační vlny a je rozdělena do hlavních témat: Émigrer (Migrovat), Face à l'État (Tváří státu), Terre d'accueil/France hostile (Přijímací země/nepřátelská Francie), Ici et là-bas (Tady a tam), Lieux de vie (Místa života), Au travail (V práci), Enracinements (Zakořenění), Sportifs (Sportovci), Diversité (Různorodost).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cité nationale de l'histoire de l'immigration na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]