Cima Presanella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cima Presanella
Cima Presanella
Cima Presanella

Vrchol 3558 m n. m.
Prominence 1672 m ↓ Passo Tonale
Izolace 18,4 km → Monte Giumella
Poznámka nejvyšší vrchol pohoří Adamello-Presanella
Poloha
Státy Itálie Itálie
Pohoří Adamello-Presanella
Souřadnice 46°13′10″ s. š., 10°39′51″ v. d.
Cima Presanella
Fire.svg
Cima Presanella
Prvovýstup D. W. Freshfield, F. Devouassoud, M. Beachroft, I.D. Walker (1864)
Typ skupina
Hornina břidlice
Povodí Adige, Sarca

Vrchol Cima Presanella leží v Itálii v pohoří Adamello-Presanella (nejjižnější skupina Východních Alp), které je zároveň národním parkem Adamello-Brenta. Je nejvyšším vrcholem pohoří. Mohutná pyramida hory Presanella není až tak nedostupná, jak se na první pohled (především na 650 metrů vysokou severní stěnu) mohlo zdát. Vrchol je obklopen třemi ledovci (Vedretta di Nardis, Vedretta di Presanella a Vedretta d´Amola). Masiv naprosto vévodí svému okolí a převyšuje blízké údolí Val Genova o téměř tři kilometry.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Údaje z dřívějších let ukazovaly, že mají vrcholy Adamello a Presanella stejnou výšku 3558 m. V roce 1997 po vydání časopisu Berge bylo potvrzeno prvenství a tato výška jen Presanelle. Poprvé zaznamenal výstup v srpnu 1864 Douglas W. Freshfield s průvodci. O tři týdny později (17. září) dosáhl vrcholu slavný rakouský průzkumník skupiny Ortler a Adamello-Presanella, Julius Payer.

Náročnost výstupů[editovat | editovat zdroj]

Po technické stránce nejsou všechny turistické výstupy ničím výjimečně obtížným. Jedná se prakticky o zcela bezproblémovou vysokohorskou turistiku po sutích a v závěru po ledovcích. Těžkosti mohou nastoupit pouze orientačního rázu. Cesty nejsou precizně značeny (hlavně z jihu) a místy se objevují jen „kamenní mužíci“. Oficiální obtížnost cest je stupně F- / max. I-II.UIAA.

Výstupové trasy[editovat | editovat zdroj]

Sever
Výstup od severu začíná v údolí Val di Sole, na cestě, která přes silniční sedlo Passo Tonale (1883 m) spojuje údolí řeky Adige a údolí Oglio. Odsud se stoupá k chatě Rif. Stavel pod severní stěnou Cima Presanella. Z chaty se přechází ledovcová moréna ledovce Vedretta Presanella až do sedla Sellin Freshfield. Po krátkém sestupu k hornímu ledovci Nardis, se cesta kříží s jihozápadním hřebenem Presanella a leze se přes snadné skály k vrcholu. Délka : 4 – 5 hod. z chaty. Pod sedlem Freshfield nebezpečí ve formě ledovcových trhlin.
Jihovýchod
Jihovýchod výstup oba začíná v městečku Pinzolo, které leží v údolí řeky Sarca a dá se do něj dostat autem buď z Trenta nebo z doliny Val di Sole, přes silniční sedlo Campo Carlo Magno pass (1682 m).
Východ
Cesta autem začíná severně od Pinzola (směrem k Madonna di Campiglio) a po pár kilometrech zahýbá směrem k západu na úzkou cestu směrem k jezeru Laghi di Cornisello. Samotný výstup od východu má svůj počátek u chaty Rif. Segantini, 2371 m. Z chaty výstup pokračuje na jihovýchodní hřeben Presanelly a odtud snadno k vrcholu. Délka : 4 - 5 hod. Další, ale delší možnost je výstup chaty Segantini na sedlo Passo Quatro Cantoni, přes ledovec Nardis a odtud po náročnějším jihovýchodním hřebenu (I.-II. UIAA) na vrchol (5 hod.).
Jih
Jižní varianta je nejnamáhavější a nejdelší. Překonává převýšení 2700 metrů a je nutno ji rozdělit na min. dva dny. Výstup začíná v údolí Val Genova u parkoviště za malou přehradou. Odtud kolem vodopádu (80 metrů vysoké) Cascata di Nardis po dobře značené a upravené cestě k bivaku Roberti (2204 m). Z bivaku pokračuje cesta na morénu ledovce Nardis a pak přechází přímo ledovec ve směru sedla Sella Freshfield (3375 m). Ze sedla po snadném západním hřebeni k vrcholu. Délka : Val Genova - bivak Roberti (3,30 hod.) - Cima Presanella (3,30 hod.). Sestup min. 5 hod. Celkem 11,30 - 12 hod.

Hlavní vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Výška (m n. m.)
Cima Presanella 3558
Monte Gabbiolo 3458
Cima di Vermiglio 3458
Monte Nero 3344
Cima Busazza 3326
Ago di Nardis 3289
Cima Scarpaco 3252
Cima Presena 3069

Chaty[editovat | editovat zdroj]

Rif. Stavel Denza (2298 m)
Z údolí Val di Sole (1234 m), 3 km z obce Pizzano. Dosažení chaty trvá do 3 hod. Chata leží na krásném místě pod severní stěnou Presanelly. Je otevřená od poloviny června do poloviny září. Má 54 postelí a v zimě otevřený winterraum (zimní bivakovací prostor).
Rif Segantini (2371 m)
Z Malga Vallina d'Amola přístupná za 1 hod. a z chaty Rif. Cornisello (konec silnice v údolí Val Nambrone) přes sedlo Bocchetta za 1,30 hod. Chata má dobrou pozici pod severovýchodní stěnou Presanelly, s vynikajícím pohledem na skupinu Brenta přes údolí Sarca. Je otevřená od poloviny června do poloviny září, má 54 postelí a winterraum pro 8 osob.
Rif Cornisello (2120 m)
Chata může být dosažena autem cestou z doliny Val Nambrone. Leží blízko několika jezírek, na východ od Presanelly, s pohledem na Brentu. Je otevřená od poloviny června do poloviny září a má 16 postelí.
Bivacco Roberti (2204 m)
Výstup z údolí Val Genova (kolem 900 m) trvá kolem 3,30 hod. Nástup je několik set metrů na východ od vodopádu Nardis. U bivaku se také toleruje táboření ve stanech. Bivak Roberti je pro 11 osob a poskytuje veškeré běžné vybavení.
Bivacco Orobica (3382 m)
Malý kamenný úkryt slouží jako příbytek pro náhlé případy, 6 míst. Krátké historické oznámení praví, že se jedná se o bývalou rakouskou dělostřeleckou observatoř postavenou během první světové války, která byla schopná dát informace druhým lineárním palebným postavením, které se nacházeli podél morény ledovce Nardis.

Mapy[editovat | editovat zdroj]

  • Kompass č. 71 (Adamello / Presanella) - 1:50 000
  • Kompass č. 639 (Presanella / Madonna di Campiglio) - 1:25 000
  • Tabacco č. 10 (Adamello / Brenta) - 1:50 000
  • Freytag a Berndt č. S11 (Brenta / Madonna di Campiglio / Presanella) - 1:50 000

Externí odkazy a zdroje[editovat | editovat zdroj]