Cihlářský rybník (Tisá)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cihlářský rybník
Pohled na Cihlářský rybník ze severovýchodního rohu na jih
Pohled na Cihlářský rybník ze severovýchodního rohu na jih
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rok asi 16. století
Rozloha 37 846 m²
Délka 260 m
Šířka 210 m
Povodí 1 km²
Parametry – hráz
Délka 200 m
Ostatní
Typ rybník
Nadm. výška 575 m n. m.
Pobřeží 800 m
Přítok vody Cihlářský potok a bezejmenný potok
Odtok vody Cihlářský potok
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cihlářský rybník je vodní plocha s rozlohou téměř 3,8 ha zhruba 1,5  m jihozápadně od Tisé poblíž města Libouchec v Ústeckém kraji. Napájí ho dva potůčky a odtok je de facto přítok potoku Tisá. Rybník náleží do povodí Jílovského potoka, jenž se v Děčíně vlévá do Labe.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikl někdy v 16. století, kdy oblast spravovali rytíři z Bünau (Bynova) tím, že došlo k zaplavení jámy, která sloužila k vykopávání jílu na cihly. Ty se použili k výstavbě tiského zámku Schönstein.

Roku 1924 se u břehů postavila rekreační zařízení a restaurace. Po hladině se jezdilo na lodičkách a rybník byl velmi oblíbené místo pro odpočinek. Vše bylo v roce 1945 zničeno sovětskou armádou a dodnes se žádná budova nedochovala. Po velkých povodní v povodí Jílovského potoka roku 1987, kdy právě zde byly nejvyšší srážkové úhrny (195 mm) se v okolí potoků, zejména u odtokového, nesměl nikdo pohybovat. Hrozilo totiž nebezpečí sesuvu naplavenin.

V současných dnech je Cihlářský rybník mezi místními oblíben zejména svojí odlehlostí a tichem, jelikož se nachází v důlku mezi poli.