Chrám lidu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Chrám lidu, také Svatyně lidu, bylo náboženské hnutí založené roku 1955 reverendem James Warren Jonesem (Jim Jones) ve městě Indianapolis v USA. Do povědomí veřejnosti se hnutí dostalo v souvislosti s masovou sebevraždou dne 18. listopadu 1978 ve městě Jonestown v Guyaně, které založila.

Hnutí původně začínalo jako křesťanská komunita a Jim Jones lovil své první následovníky jako reverend, ale výsledek už neměl s křesťanstvím nic společného. Hnutí (resp. její „prorok“ a „mesiáš“ Jim Jones) později odmítlo Bibli jako knihu plnou lží a protikladů.

Sebevraždě v Jonestownu předcházelo zavraždění kongresmana Leo J. Ryana a několika novinářů, kteří komunitu v Guyaně navštívili. Při jejich návštěvě se totiž našli členové komunity, kteří ji chtěli opustit a hodlali tak učinit s odchodem kongresmena (patrně kvůli své bezpečnosti). Strážní komunity zareagovali tak, že postříleli tyto uprchlíky, kongresmana i jeho novinářský doprovod.

Pokud jde o následující úmrtí (která byla zřejmě Jonesovou reakcí na předchozí čin, kdy si musel uvědomit, že jeho důsledkům neunikne), část komunity přijala jed dobrovolně, většina však nedobrovolně.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. dokument Evidence of Revision

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Storr, A.: Na hliněných nohou, Praha, 1998

Audiovizuální dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]