Přeskočit na obsah

Chrám lidu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Chrám lidu, také Svatyně lidu či Církev plného evangelia Chrám lidu[1], bylo náboženské hnutí založené roku 1955 reverendem James Warren Jonesem (Jim Jones) ve městě Indianapolis v USA. Do povědomí veřejnosti se hnutí dostalo v souvislosti s masovou sebevraždou dne 18. listopadu 1978 ve městě Jonestown v Guyaně, které založila.

Hnutí vzniklo jako rasově smíšená[2] křesťanská komunita s názvem Křídla vykoupení[3] a Jim Jones byl jejím pastorem. Tato komunita byla součástí širšího hnutí Křesťanská církev (Učedníci Kristovi).[3] Postupně však hnutí směřoval bez výlučného důrazu na křesťanství, když například uváděl inkarnace Lenina, Mojžíše a Ježíše.[2] Jones později odmítl Bibli jako knihu plnou lží a protikladů.

S komunitou se Jones odstěhoval do Guyany, kde chtěl vybudovat zaslíbenou zemi. Zde vybudoval společenství s přísnými sektářskými rysy a pravidly.

Postupný vzrůst kultu osobnosti Jonese vedl také k rituálům oddanosti, kdy měli účastníci "bohoslužeb" vypít údajně smrtelný nápoj. Samotné sebevraždě v Jonestownu předcházelo zavraždění kongresmana Leo J. Ryana a několika novinářů, kteří komunitu v Guyaně navštívili. Při jejich návštěvě se totiž našli členové komunity, kteří ji chtěli opustit a hodlali tak učinit s odchodem kongresmana (patrně kvůli své bezpečnosti). Strážní komunity zareagovali tak, že postříleli tyto uprchlíky, kongresmana i jeho novinářský doprovod.

Pokud jde o následující úmrtí (která byla zřejmě Jonesovou reakcí na předchozí čin, kdy si musel uvědomit, že jeho důsledkům neunikne), část komunity přijala jed dobrovolně, většina však nedobrovolně.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dingir 18. 11. 2023
  2. a b VOJTÍŠEK, Dingir 3/2008
  3. a b PATRIDGE, Christopher (ed.): Encyklopedie nových náboženství. Nová náboženská hnutí, sekty a alternativní spiritualit : Euromedia Group, Praha 2006, str. 77-78.
  4. dokument Evidence of Revision

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Storr, A.: Na hliněných nohou, Praha, 1998

Audiovizuální dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]