Chrám Matky Boží Lurdské (Petrohrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Panny Marie Lurdské
Ковенский 7 11.jpg
Místo
Stát RuskoRusko Rusko, Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium a Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Souřadnice
Architektonický popis
Architekt Leon Benois a Marian Peretyatkovich
Stavební sloh novorománský sloh a National Romantic style
Výstavba 1909
Další informace
Oficiální web Oficiální web
Kód památky 7810541000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám Matky Boží Lurdské (rusky Храм Лурдской Божией Матери, francouzsky L'Église Notre Dame de Lourdes de Saint-Petersbourg) je římskokatolický chrám v Petrohradu, který byl postaven pro potřeby římskokatolické francouzské komunity v bývalém hlavním městě Ruského impéria.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katolíci francouzské národnosti už dříve požadovali stavbu chrámu pro své duchovní potřeby. V hlavním městě Ruska žila tehdy početná francouzská komunita; 3 700 místních Francouzů hlásilo ke katolíkům. Chrám se začal stavět v roce 1903 a výstavba byla dokončena v roce 1909. Jeho hlavními architekty byli León Benois a Marian Peretiatkowicz. Postaven byl v novorománském architektonickém stylu s prvky tzv. severské moderny. Zajímavou částí kostela je velká zvonice (30 m) s masivními základy. V interiéru se nachází křížová cesta, busta Ježíše Krista, obrazy a sochy francouzských světců. Kostel spravovali francouzští dominikáni. Byl to jediný katolický chrám v tehdejším Leningradě, který sloužil katolické komunitě i v letech 19381992.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po 2. světové válce proběhlo několik rekonstrukcí. V roce 1997 byly v chrámu osazeny vitráže s biblickými motivy. Chrám dnes slouží potřebám katolické minority v Petrohradu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]